Propolis Tüketimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler


Propolis Tüketimi Konusunda Bilinmesi GerekenlerSizlere daha öncesinde propolis damla konusunda ve propolis ürünü hakkında birkaç makalemizde bilgi aktarmaya çalışmıştık. Ancak bazı okuyucularımızdan gelen çocuğa propolis verilir mi? Propolis alerjisi olduğu nasıl anlaşılır? Bebekler için propolis kullanılır mı? propolis aç mı tok mu kullanılır? Propolis ham halde tüketilebilir mi? Hamilelikte propolis kullanılır mı? Propolisin yan etkileri nelerdir? gibi soruların cevabını bu makalemiz de aydınlatmaya çalışacağız.

Propolis Nedir?


Propolis nedir? Sorusuna cevap verecek olursak ; Bal arıları tarafından çiçek ve ağaçlardan toplanarak elde edilen reçinemsi maddenin adına propolis adı verilir. Bal arıları propolisi kovandaki çatlakları kapatmak için kullanmasının yanı sıra kovanı virüs ve bakterilerden korumak amaçlı kullanmasından yola çıkarak insanlar içinde doğal antioksidan etkili olduğunu söyleyebiliriz. Propolis içerisinde barındırdığı antioksidan ve antinflamatuar ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Ancak her propolisi de gelişigüzel tüketmemek gerekmektedir. Bilinç bir şekilde kullanıldığında yan etkilere maruz kalınabilir. Güvenilir olan yerden almak gerekir.

Propolis Ham Olarak Tüketilebilir mi?


Ham bir şekilde tüketildiğinde vücudumuz yalnızca yüzde 2 oranında sindirebilme özelliği gösterdiğinden ötürü tüketime uygun hale getirilmesi için özütleme işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem sayesinde propolis içerisinde yer alan balmumu vb. uzaklaştırıldıktan sonra antibakteriyel özellik kazandırılmış olur. Bu işlemin ise uzmanlar tarafından laboratuvar ortamlarında yapılması gerekmektedir.


Propolis Alerjisi Nasıl Anlaşılır?


Normal şartlarda mevsimler alerjisi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ve olumlu sonuçlar veren bir ürün olsa dahi bazı kişilerde bu ürüne karşı alerji durumu söz konusu olabiliyor. Diğer arı ürünlerine karşı örneğin bala karşı alerjisi olan birisinin propolise de alerjisi olabilir. Propolis alerjisi olduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap verilecek olursa ciltte kızarma ve kaşıntı meydana gelmesi, mide bulantısı gibi alerjik reaksiyonlar göstermesi alerjisinin olduğunu gösterir ve propolis kullanımını derhal bırakmalı ya da kullanmadan öne mutlaka doktora danışması gerekmektedir. Arı ürünlerine alerjisi olanların yanı sıra arı sokmasına karşı da alerjik reaksiyon gösteren kişiler propolis ürünü kullanırken dikkat etmesi gerekir.


Hamilelikte Propolis Kullanılır mı?


Hamilelikte propolis kullanılır mı? Sorusuna değinilecek olursa hamile ya da emziren kadınların propolis tüketimi konusunda kesinlikle doktora danışması gerekmektedir. Böyle dönemlerde normal şartlardan ziyade vücuda karşı propolis alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle alkol bazlı olan yani alkolde çözündürülmüş sıvı propolislerin gebelik sırasında kullanımından mutlaka kaçınmak gerekir.

Propolis Çocuklara Verilir mi?


Belki de tüketiciler tarafından en çok sorulan sorular arasında propolis çocuklara verilir mi ? sorusu ilk sırada yer almaktadır. Malum çocuklarımız bağışıklık sistemi açısından okul kreş vs gibi yerlerde daima mikrop kapma ve hastalanma durumuyla karşılaşıyor. Bizlerde çareyi devamlı olarak ilaçlarda ve antibiyotiklerde arıyoruz ve küçük yaşlarda çocuklarımız sık ilaç kullanmaya maruz kalıyor. Bunların kullanımını azaltmak adına güvenilir olan yerlerden doktorunuza danışarak propolis alarak çocuklarınıza verebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmek gereken en önemli husus piyasada bulunan ürünlerin birçoğu faydadan çok zarar verici etkiye sahip olabileceğinden saflaştırılmış ve etil alkol kullanılmamış gıda kodeksi onaylı ve apomondia tarafından onay görmüş ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Doktora danıştıktan sonra doğru yöntemlerle üretilmiş gerçek propolisi bal ile süt ile karıştırarak sıvı halde olarak çocuklarına kullanabilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.