Propolis Damla Nedir?
Propolis Damla Nadir?


Arı ürünleri arasında yer alan propolisin çözeltilip sıvı hale getirilmesiyle elde edilmektedir. Bütün dünyada yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Propolis nedir ? sorusunun cevabını verecek olursak arılar tarafından bitki filizlerinden toplanan sakız kıvamında olan ürün olarak tanımlayabiliriz. Zararlı olan dış etmenlerden kendisini korumak için bitkiler filiz salgılamaktadır. Fakat gözle görülür miktarda olmaz.

Propolis damla, bir kovan ürünü olan propolisin çeşitli çözeltilerde çözülerek sıvı hale getirilmesi ile üretilmiş bir üründür. Tüm dünyada geleneksel olarak kullanılan bir üründür. Bitki filizlerinde yapışkanımsı bir madde hissediliyor ise bu propolistir ve arılar bunu fazla miktarda toplandığında ise artık kovanda göze çarpar biçimdedir.

Arılar propolisi kovan uçuş deliklerini daraltmada, ana arının yumurtlama işlemi öncesi petek gözlerini sterilizasyonunda, kovan etrafındaki çatlakların kapatılmasında kullanmaktadır. Propolis damla haline getirilerek tüketime hazır hale getirilmektedir.

Propolis ürünü en iyi alkolda çözünmeye müsait olduğundan dolayı dünyadaki ürünlerin yüzde 70 i alkol çözeltiler tercih edilendir. Su bazlı olanlar ise alkolsüzdür ancak propolisin cok az bir kısmı suda çözebildiği için piyasada alkol bazlı propolis damlalar da bulunmaktadır ve bunlar uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.


Propolis Damla nasıl kullanılır?


Doğrudan ağza damlatılarak kullanılabilmekle birlikte su içerisine ya da içeceklere damlatarak tüketilebilmektedir. Başta bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olmakla beraber daha birçok hastalığa karşı kullanılmaktadır.

Propolis Damla tercih ederken nelere dikkat edilmelidir?


Organik sertifikası olan damla propolisler gliserin ve alkol gibi kimyasal maddeler içermediğinden dolayı tercih edilmektedir. Fiyat bakımından avrupa ülkelerinde 6-12 euro arasında farklılık göstermektedir. Ülkemizde ise bu fiyatların daha altında olan ürünleri tercih etmemek gerekir.


Propolis Damla ne sıklıkla kullanılmalıdır?


Propolisi iyi bilen bir çok tüketici, mevsim geçişlerinde yılda 2 şişe kullanmakta ve kışın iyi sonuç aldığını söylemektedir. Yılda 2 yada 3 şişeden fazla propolis kullanımın bir takım henüz tespit edilmemiş riskleri olabilir, yılda 3 şişeden fazla kullanılmasını tavsiye etmeyiz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.