Organik Bal Nasıl Anlaşılır?


Organik bal ile konvansiyonel bal arasındaki farkı belirlemek için öncelik olarak organik balın nasıl üretilmektedir bundan bahsetmek istiyorum. Bir arı yetiştiricisi olarak sizlerde organik bal üretimi gerçekleştirmek isterseniz Tarım Bakanlığınca yetkilendirilmiş olan herhangi bir organik sertifikasyon firmasıyla sözleşme gerçekleştirip bu yolda ilk adımı atmış olursunuz. Daha öncesinde konvansiyonel şekilde bal üretimi yapmış olduğunuz kovanlar organik üretim aşaması sürecine alındıktan itibaren bu süre zarfı içerisinde kovandaki mum ve petekler organik mumlar ile değiştirilmektedir. Bunun yanı sıra mevcut olan kovanlarda boya ve paslı metal bulunmakta ise bunların yerine paslanmaz çelikten üretilen kovanlar ile değişim yapılmaktadır.

Bu geçiş süreci ortalama olarak 1 yıl sürmekle birlikte firma bazı durumlara göre bu süreyi uzatabilmektedir. Organik üretim geçiş aşamasında arıcı tarafından kovan bakımı ve üretimi uygun biçimde yapılmış olsa dahi geçiş sürecinde üretim gerçekleştirdiği için üretilen ürünler bu süreçte organik ürün olarak nitelendirilmemektedir.

Yönetmeliğe göre organik ürün üreticisinin bazı uyması gereken kurallardan bahsedecek olursak;


1. Kovanların bulunmuş olduğu arazinin 3 km olarak çevresinde konvansiyonel tarım ve arıcılık yapılmaması gerekmektedir.


2. İl ve ilçe tarım müdürlükleri organik arıcılık yapılmasının uygun görüldüğü yerlere kovanların taşınması gerekmektedir. Bu şekilde konvansiyonel arıcılık yapanlar ile organik arıcılık yapanları birbirine yaklaştırmaz.


3. Kışlatma sırasında arılar bir önceki sezonda kovanların üretmiş olduğu organik bal ile beslenmektedir.


4. Konvansiyonel arıcılıkta kullanılan ilaçların kullanılmasına müsaade edilmemektedir. Ancak organik sertifikasyon firmasının izin verdiği ilaçlar kullanılabilmektedir.


5. Üretim de kullanılan peteklerin ise organik işletmenin kendi üretmiş olduğu mumdan olması gerekmektedir. Konvansiyonel üretimde kullanılan peteklerde kanserojen madde bulunma riski barındırdığı için organik işletmelerde her sezon mum örnekleri alınarak incelenmektedir. İşletme sahipleri de kemdi mumlarını kontrollü bir şekilde kendileri üretmektedir.


Bu yönetmelik sayesinde üretimi sağlanan ürün yüzyıllar öncesine kadar doğada kendiliğinden üretilen ürün ile hemen hemen aynı doğallıkta olabilmektedir. Organik balı anlamak için laboratuvar ortamında testten geçirerek bal içerisinde veteriner ilaç kalıntılarının ya da tarım ilacı kalıntısının bulunmaması gerekmektedir. Laboratuvar ortamında testten geçmesi halinde bu ürüne ancak organik ürün sertifikası verilebilmektedir.Ayrıca organik kovanlar ayçiçeği, limon gibi kültür tarım bitkilerinin bulunduğu araziden en az 3 km uzakta bulunmak zorunda olduğu için nektar kaynağı sadece yabani çiçekler oluyor.


Organik Bal Neden Diğer Ballardan Pahalı?

Organik tarım yönetmeliğinin uygulanması epeyce pahalı bir yöntem. Özellikle Türkiye’de organik şeker bulunmaması sebebi ile arılar kışın gene ürettiği organik bal ile besleniyor olması (konvansiyonel arıcılıkta kışın arıları beslemek için pancar şekerinin yanında nişasta bazlı çok ucuz mısır şekeri de kullanılabiliyor), üretimde ayçiçeği, narenciye ve pamuk gibi ballı tarım bitkilerinden faydalanılamaması nedeni ile kovan başı daha az bal üretimi ve organik sertifikalı veteriner ilaçlarının genelde ithal ve pahalı olması sebepleri ile üretilen organik bal, konvansiyonel ballara göre daha maliyetli oluyor. Ülkemizde market raflarında satılan konvansiyonel balların birçoğunun ayçiçeği gibi ballı kültür bitkilerinden üretiliyor veya bu bitkilerden elde edilen ballar ile harmanlanıyor olması sebebi ile organik bal biraz pahalı kalıyor, ancak organik sertifikalı bal tüketerek hem doğaya sahip çıkıyorsunuz, hem de kırlarda dağlarda üretim yapan arı yetiştiricilerini sosyal sorumluluk alarak desteklemiş oluyorsunuz. Organik bal tüketimi ile lezzetin yanında kimyasal ilaç kalıntısız, sadece şifalı yaban kır çiçeklerinden üretilmiş bal tüketerek sağlığınızı da desteklemiş oluyorsunuz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.