Arı Zehri Nasıl Üretilir?

Arı Zehri Nasıl Üretilir?

Arı ürünleri arasında eşsiz bir değere sahip olan ve üretimi çok sınırlı olan arı zehri konusunda birçok bilimsel çalışmalar yürütülmüş ve inanılmaz faydalarının olduğu tespit edilmiştir. Peki arı zehrinin yapısı nasıldır? Arı Zehri Nasıl üretilir? Arı Zehrinin Faydaları nelerdir? gelin hep beraber aşağıdaki yazıları okuyarak soruların cevabını bulmuş olalım.

Arı Zehrinin Yapısı

İşçi arılar tarafından zehir bezlerinde üretildikten sonra zehir torbalarında depolanarak elde edilmektedir. İşçi arıların yeterli düzeyde arı zehri üretebilmesi için en az 12 günlük olması gerekmektedir. İşçi arılar 20 günlük olduklarında ise zehir üretme özelliği kaybolur. Ömrü boyunca 0.3 mg kadar arı zehri üretebilen işçi arılar sokma sırasında iğnesini canlı üzerinde bırakarak koloninin korunması adına bir bakıma kendini feda etmektedir.

Arı Zehri Üretimi

Arı zehri nasıl üretilir sorusuna cevap verecek olursak;

Genel olarak arı zehri üretilirken 5-10 mm aralıkta paralel olarak dizilen tellerin altına cam levha yerleştirilerek işlem yapılır.

Bu düzeneğe yaklaşık olarak 12 voltluk akım verildiğinde ise arı elektrik şokuyla karşılaşarak zehri cam levha üzerine bırakmaktadır. Burada biriken zehirler sonrasında kazıma işlemiyle toplanmaktadır.


Zehrin toplanması esnasında arılar rahatsız olacağı için çevrede bulunan canlılar için tedbirlerin alınmasına özen gösterilmelidir. 1 kovan için en fazla 10 dk kadar işlemin sürmesine dikkat edilmelidir. 10 kovandan yaklaşık olarak 2 gr kadar kristal arı zehri elde edilebilmektedir.
Cam Üzerinden Arı Zehrinin KazınmasıArı Zehri Toplarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1. Zehirler 3 günde bir toplanmakta ve yaklaşık olarak bal kaybı %15 civarlarında seyretmektedir.

2. Bu işlemin en fazla 15 dk uygulanması gerekir ve yaklaşık 3 hafta sonra aynı işleme başlanması uygun görülür.
3. Cam plaka üzerinde toplanan zehir hızlı bir şekilde kurumaktadır ve bu nedenle bıcak ve jilet gibi aletlerle kazınarak çıkarılır.

4. 1 gr arı zehri için yaklaşık olarak bir milyon arı iğnesine gereksinim duyulmaktadır.

5. Üretim esnasında yüksek derecede zehrin solunmasını ya da değmesini engellemek için koruyucu eldiven gözlük ve maske kullanılmasına dikkat edilmelidir.

6. Arı zehri üretimi zor ve pazarı çok sınırlıdır.

Arı Zehri Toplama Aleti

Arı Zehri Toplanırken

Arı Zehrinin Faydaları


Arı zehri konusunda henüz ülkemizde ciddi oranlarda üretim seviyesi söz konusu değildir. Avrupa ülkelerinde eklem ve romatizma hastalıklarına karşı arı zehri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ortapedik rahatsızlıklarda ve gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklarda kullanıldığı bilinmektedir.Yalnız Avrupa ülkelerinde tedavi amaçlı arı zehri eklem ve romatizmal hastalıklarda kullanıldığı bilinmektedir.


Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu apiterapi olarak bal ürünü dışında arı ürünlerinin de sağlık ve kozmetik alanlarında kullanıldığını belirtmiştir

Arı zehrinin iltihaplanmaları azalttığı ve vücudun bağışıklık sistemini geliştirdiği düşünülmektedir” diyen Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, apiterapi uygulaması ile ilgili önemli bilgiler verdi. Apiterapi kavramının henüz ülkemizde çok tazedir. Sağlık Bakanlığı tarafından apiterapinin yalnızca doktorlar tarafından yapılması şartı koyulmuştur. Arı zehri kremi ise özellikle Ms hastalığı, bel ve boyun fıtığı rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı için dolaşım bozukluğu hastalığına da iyi gelmektedir.


Arı zehri tedavisi bilimsel olarak uzmanlar tarafından yapılması gereken bir apiterapidir. Arı zehri ile Ms gibi rahatsızlıkların tedavisi uzun sürebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi özel yöntemler dahilinde üretilen arı zehri içeriğinde barındırdığı protein ve dolaşımı hızlandırıcı özelliği sayesinde romatizmal hastalıklara ve bölgesel ağrılara karşı oldukça faydalıdır.


Kovanlardan özel yöntemlerle alınan arı zehri içindeki proteinler ve dolaşımı hızlandırma etkisiyle MS ve romatizma ve bölgesel ağrılara iyi gelmektedir. Arı sokması yöntemi de bağışıklığı artırmaktadır. Hastalıklı bölgelere canlı arıyı yönlendirip sıkıştırıyoruz. Bu vücuda direkt olarak arı zehrinin verilmesi işlemidir. Alerjisi olmayan kişilerin arı sokması görülmesi sonucu zararı yoktur aksine faydalıdır.

Apiterapi birliği tarafından yapılan araştırmalar sonucu yaşlı insanlardaki deri sertleşmesi , doku sertleşmesi , deri kanseri gibi cilt hastalıklarının yanı sıra gut hastalığı, kronik yorgunluk, imminolojik ve alerjik hastalıklarda tedavi edici özelliği olduğu belirtilmiştir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.