Arı Ölümleri Kıyametin Habercisi mi?Arı Ölümleri Kıyametin Habercisi mi?


Dünya üzerinde arı ölümlerinin artış göstermesi sonrasında '' Arı Ölümlerini Araştırma Grubu'' kurulması itibariyle ülkemizde bu konuda söz sahibi olabilmek için uluslar arası anlamda projeler yürütülmektedir. Arı ölümlerinden çıkarılacak sonuca baktığımızda ise her arının farklı bir ölüm nedeni bulunmaktadır. Ölümlerdeki en büyük etken ise arıcılık uygulamalarının yanlış yapılması ile birlikte çevresel etmenler olarak görülüyor. Küresel ısınma sonucu meydana gelen mevsimsel değişimler yazları yaz mevsimi gibi kışları ise kış gibi geçmemesi gibi olumsuz faktörler arı ölümlerinin oranında ciddi anlamda artış meydana getirmektedir.

Başta ABD olmak üzere dünyadaki birçok yerde ülkemizde olduğu gibi arılar esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. İnsanlar açısından hayati manada önem taşıyan bal arılarının ölüm sebebi nedenleri eğer bulunamaz ise insanlığın sonu gelmiş demektir. Eğer bal arıları yok olursa 4 yıl içerisinde insanlığın da yok olabileceğini söyleyen Einstein'in teorisi eğer böyle devam ederse felaketin kapıda olduğunu bizlere göstermektedir.


Ülkemizde koloni sayısı bakımından arı nüfusunun %30 oranında azaldığı söylenmekle birlikte 2 gün içerisinde Hırvatistan'da 5 milyon arı ortadan kaybolmuştur. Özellikle kurak ve ılık geçen kış ayları sebebiyle arıların biyolojik dengesi bozulmaktadır. Aynı zamanda böcek ilaçları ve tarım ilaçları da arı ölümlerinin artmasında büyük etken olarak görülmektedir. Gaucho adındaki bir böcek ilacının arıların yön bulma kabiliyetlerini kaybetmesine neden olmaktadır.


EINSTEIN UYARMIŞTI

"Bal arıları yok olduktan 4 yıl sonra insanlık biter" Dünyanın en ünlü bilimadamlarından Albert Einstein, arıların insan için hayati öneme sahip olduğunu açıklamıştı. Yaşamış en zeki insanlardan biri olarak gösterilen Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.130 bin bitkinin üremesini sağlar

Wurzburg Üniversitesi'nin arı uzmanı Profesör Joergen Tautz, Einstein'ın uyarısını şöyle yorumladı: "Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri arıların ayaklarına yapışır. Arılar 130 bin farklı bitki türüne konarak üremesini sağlar. Bunlar arasında kabak, kavun, çilek ve tüm meyveler var. Sadece bir kovandaki arılar 1 gün içinde 1 milyon çiceğin döller. İşte bu sona ererse bitkiler yok olur. Önce bitkiyle beslenen hayvanlar, daha sonra da insanlar ölür."
Blogger tarafından desteklenmektedir.