2018 YILI TOPLU ARI ÖLÜMLERİNİN SEBEPLERİ

2018 YILI TOPLU ARI ÖLÜMLERİNİN SEBEPLERİ

Bu yıl arı ölümleri konusunda ülke genelinde yoğun bir artış olması nedeniyle arıcılar yoğun arı kayıplarını önlemek adına seferber oldular ve arayış içerisine girdiler. Sizlere bu yazımızda toplu arı ölümleri neyin belirtisi? arı ölümlerini sebepleri nelerdir? gibi soruların cevabını verecek olan makalemizi paylaşıyoruz.

Dünyada bal üretimi bakımından önemli bir konuma sahip olan ülkemizde bu yıl yaşanan arı ölümlerinin temelinde iklim değişikliği ve zirai ilaçlamaların etkisi çok büyük. Arı ölümleri konusunda gereken saha çalışmalarını yaptıklarını dile getiren Türkiye Arı Yetiştiricileri Başkanı Ziya Şahin, arı ölümleri konusunda en önemli etkenin pestisitler olduğunu söyledi. Özellikle Çukurova bölgesinde mısır ekim alanlarında, Trakya’daki ayçiçeği ekim alanlarında, Urfa’daki pamuk ekim alanlarında zirai ilaçlara bağlı olarak çok ciddi oranda arı ölümleri meydana gelmiştir.

Tüm dünyada pestisit kullanımı yasaklanırken neden hala ülkemizde bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu konuda ortak çalışma yürütülmektedir. Arıcılarımızın ümidi 2019 senesinde böyle talihsiz arı ölümleri ile karşılaşmamaktır.

Arı ölümlerinin ikinci önemli nedeni ise küresel iklim değişikliğidir. Özellikle ağustos ayında Bingöl, Malatya ve Tunceli bölgelerinde arı ölümleri yoğun bir şekilde görülmüştür. Yoğun bir biçimde yağan yağmur ile birlikte bitkiler tam özümlenmeden birde sıcakların bastırmasıyla beraber bitkisel döngü meydana geldi. Bu bölgelerde yeterli miktarda polen ve bal üretimi gerçekleşmediği için gerekli kaynakların olmaması nedeniyle ağustos ayında yavru sayısı düşmüş ve eylül ayı itibariyle de arı ölümleri meydana gelmeye başlamıştır.

Arı ölümlerinin temel sebeplerini sıralayacak olursak;

  • Yağış mevsiminin uzun sürmesi 
  • Yaz mevsiminin aşırı sıcak geçmesi 
  • Kolonilerde yeteri kadar nektar ve polen kaynağı olmaması 
  • Varroa ile mücadelede başarısız olunması 
  • Yaz aylarında kolonilere genç anaların kabulünün zor olması 
  • Yağmalamanın artması 
  • Geçmiş yıllara kıyasla ana arının canlı ağırlığının ve vücut büyüklüğün zayıf olması yanı sıra yumurtlama yeteneğinin düşük olması Tarım ve Orman Bakanlığı 3 İlacı Yasakladı


Greenpeace tarafından arıların toplu ölümüne sebebiyet veren kimyasal maddelerin yasaklanması konusunda ‘’ Hepimiz Aynı Kovandayız’’ adlı kampanyası sonuç verdi. Arı ölümlerinin bu yıl çok sık görülmesi nedeniyle harekete geçen arıcılar tarafından imza kampanyası toplandı. 4 ay içerisinde 150 binden fazla imza toplanarak sivil toplum kuruluşları da bu çağrıya destek verdi.

Kullanımı yasaklanan üç kimyasal maddenin isimleri ve sonlandırılma tarihleri şöyle:

* Clothianidin - 31 Temmuz 2019

* Imidacloprid - 19 Aralık 2018

* Thiamethoxam - 19 Aralık 2018
Blogger tarafından desteklenmektedir.