Tarçın ve Balın Faydaları


Tarçın ve Balın Faydaları

Her gün tarçın ve bal karışımı tükettiğinizde size aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:


Kilo kaybı: Metabolizmanızı çalıştırmaya yardımcı olur ve daha az şekerli gıda tüketmek istersiniz. Ayrıca tarçın kandaki glikoz seviyesini dengeleyip bedeninizdeki fazla yağ ve sıvıyı atmanıza yardımcı olur. Tarçın ve balı karıştırıp, sıcak suya ekleyerek öğünler arasında tüketin.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yüksek kalori değeri olan bu karışım doğal bir antibiyotiktir. Başka bir deyişle, soğuk algınlığına iyi gelir, virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları önler.
Boğaz enfeksiyonuna iyi gelir ve önler: Antibiyotik ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde faranjit, bademcik iltihabı, ses kısılması, disfoni gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Tarçın ve bal karışımınızdan bir kaşığı ılık suya ekleyin. Bu karışımı içebilir veya gargara yapmak için kullanabilirsiniz.

Eklemlere iyi gelir: Kalori değeri ve antioksidan özellikleri sayesinde, artroriz ve osteoartrit gibi hastalıklara iyi gelir.

Kalp ve damarlar hastalığı riskini azaltır: Dolaşımı artırır, 
kolesterolü düşürür, kalbinizi güçlendirir ve nabzınızı dengeler.

Libidoyu yükseltir: Tarçın erkekler ve kadınlar için, bilinen en güçlü doğal afrodizyaklardan biridir. Bu karışımdan bir kaşık sabahları, bir kaşık da yatmadan önce yiyin.
Blogger tarafından desteklenmektedir.