Hangi Arı Irkı Daha Çok Bal YaparHangi ırk Daha Çok Bal Yapar

Arı sağlığı ve kovan verimi bakımından arı ırkı seçimi konusunda seçilecek olan türün bölgenin bitki örtüsü ve iklim özelliklerine uyumu son derece önem teşkil etmektedir. Eğer sizler de arıcılığa başlamak için adım atmak istiyorsanız kafanızda genellikle şu soru olur. Hangi arı ırkı daha çok bal yapmaktadır. Oysa ki bu sorunun cevabı şudur. Arıdan verim almak istiyorsanız o koloninin uyum sağlayabildiği coğrafyanın ve uygun iklim ve çevre şartlarının bilinmesi gerekir. Arı türü özellikleri kovan durumuna göre de farklılık gösterebilir. 

Mesela arı ırkı özellik bakımından her ne kadar oğul verme eğilimin de olmasa da kovanda arı sayısı artıp sıkışırsa onun oğula gitmesi hangi ırkta olsa bile kaçınılmaz bir durumdur. Ana arı veya arı kolonisi satın almak istiyorsanız arı türünün özellikleriyle birlikte yaşamış olduğunuz bölge içerisinde hangi arı ırkları bulunmakta ve bölgeye uyum sağlamakta bilinmesi gerekir. Bunun yanı sıra yeni arı satın almak isterseniz bulunduğunuz bölgede arıcılık yapan profesyonel kişilerden arı satın almanızı tavsiye ederiz. 

Sakin Arı Irkı İsteği

Çünkü o arıcı bölgeye uygun ırkı tespit ederek çalışmalarına devam etmektedir. Ülkemiz çeşitli iklim özelliklerini bulundurduğu için yerli bal arısının yaklaşık yüzde 20 si anadolu bölgesinde yer almaktadır. Arıcılar genel de hem bal verimi yüksek ve hemde sakin arı ırkı ile çalışmak ister. Arıcıların yıllar içerisinde edinmiş olduğu tecrübelerden yola çıkılacak olursa karniyol arısı sakin arı ırkı özelliği taşır.

Fakat bölgeniz için yalnızca arı ırkı sakin olsun diye ırkı değiştirmekte doğru bir adım değildir. Arı ırkınız saldırgan olabilir ama bir o kadar da bal verimi yüksek ve hastalıklara karşı direnç gösteren bir özellik barındırıyorsa o zaman ırk değiştirme yoluna gitmek yanlış sonuçlar doğurabilir. Öncelikle ırkı değiştirme konusunda kararlı iseniz birkaç kovanda deneme yapabilirsiniz. Böylece tercih ettiğiniz arı ırkının uyum sağlayabildiğini sağlıklı ve doğru bir yöntemle anlamış olursunuz. Irk değiştirme konusunda ise doğru mevsimin seçilmesine dikkat ediniz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.