Arıların Nisan Ayı BakımıArıların Nisan Ayı BakımıBahar ayının gelmesi ile birlikte artık herkesi arıların bakımı konusunda bir heyecan sarmış durumda. Bu sene her ne kadar kış mevsimi iyi geçmese de artık arıcılar elindeki mevcut arıları ile birlikte özlediği günlere dönerek bakımlarını yapmaya başladılar. Yöreden yöreye değişiklik gösteren hava sıcaklığı mevcut olsa dahi artık ilkbahar müjdesini bizlere verdi. Nisan ayları ile birlikte artık arıların kovan temizliği, bakımı ve beslemesi yapılmaktadır. Hava sıcaklıkları göz önüne alınarak arıların nizamı bozulmadan dikkatli bir şekilde kovan kapaklarını açmak gerekir. Her ne kadar hava sıcaklıkları iyi gitse dahi bazı yörelerde geceleri ve akşamları havalar bazen soğuk geçmektedir.

Peki nisan ayı ile beraber arı bakımına nereden başlamak gerekir? ilaçlama işlemlerinde nelere dikkat etmeliyiz? Hava sıcaklıkları 15 derece ve üzerinde seyrettiği zamanlarda ilk etapta kovan temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Kovandaki arıları temiz bir kovana aktardıktan sonra eski olan kovanı sodalı su yardımıyla temizlemeli ya da içerisi pürmüz yardımıyla yakılarak içerisindeki mikroplar öldürülmelidir. Kovanda tamir edilecek açık çatlak bölgeler mevcut ise bunların tamir edilmesi gerekir. Kovanlar polen tuzaklı ise varroaların içeriye girmesini önlemek amacıyla polen tuzaklarını kullanmakta fayda vardır. Petekleri kontrol ederek eskiyen ve küf kokan petekler bulunuyor ise yerlerine yenilerini vermeliyiz. Kovandaki ana arının sağlık durumu, günlük yumurta durumunu ve işçi sayısı mevcudunu değerlendirmeliyiz. Eğer yavru gözleri sayısı kovanda iki çerçeveden az gözüküyor ise ana arıların değişmesi gerekecektir. Eğer arıcılıkta yüksek verim alınması isteniyorsa her sene ana arının değişimine özen göstermek gereklidir. Varroa ile düzenli bir şekilde mücadele edilmesi önem taşır.

Yine aynı şekilde hastalıklarla mücadele yanı sıra arıların ilkbahara güçlü girmesi adına besleme işlemlerini düzenli bir şekilde yaparak ana arının yumurta sayısını artırmaya teşvik etmek gereklidir. Şurup ya da kek ile beslemek yeterlidir. Eğer şurup ile besleme yapılacak ise akşam saatlerinde verilmesine önem verilmesi gerekir. Aksi takdirde yağmacılığa neden olunabilir.


Blogger tarafından desteklenmektedir.