Eski Peteklerden Balmumu Elde Etme


Eski Peteklerden Balmumu Elde Etme


Bunu yapmanın en iyi yöntemi camekan içerisinde petekleri güneşe koyarak eritme yöntemi olur. Petekler bir saç ayağı üzerinde bulunan elek teline serildikten sonra üzerine camlı ve içi siyah renge boyanmış olan bir camekan içerisinde güneş altına bırakılır. Güneşin ısısı ile erimeye başlayan mumlar yavaş yavaş alt kısımda kap içerisinde toparlanmaya başlar.

Yine aynı şekilde camekan olmayan fırınlarda da bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Kaynamakta olan bir suyun içerisine petekler atılabilir ya da daha önceden suyun içerisine atılarak beraber kaynatılabilir. Mum su içerisinde iyice eridikten sonra bez bir torba içerisine aktarılarak sıcak halde iken suyu süzülür.

Torba üstten aşağı doğru bir maşa arasına alınıp sıkıştırılır ve mumun daha iyi süzülmesi yani torba içerisinde yalnızca posasının kalması sağlanır. Süzülen mumun döküleceği kaba bir miktar kadar soğuk su ilave edilerek mumun kaba yapışmamasını sağlarız. Özel olarak üretilmiş olan mum presleri ile mum eritme cihazları da bulunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde işlemler daha pratik bir şekilde yapılabilir.

Yapay Petek Kullanmanın Avantajları


Bir kg bal mumu elde etmek için bal arıları yaklaşık olarak 10-15 kg kadar bal tüketmektedirler. Eğer hazır petek kullanılmış olur isek bundan avantaj elde edilir. Suni olan gömeç levhalar üzerinde işçi arı gözleri temeli olduğundan dolayı bu levhalar üzerine arılar erkek arı gözleri yapamaz ve kovan içerisinde erkek arı sayısı fazla olmaz.

Bu gömeçleri çerçevelere düzgün bir şekilde takar isek kovandan çerçeveleri kolay bir şekilde çıkarıp inceleme yaparak geri koyabiliriz. Bu levhalar çerçevelere tel ile sıkı bir şekilde tutturulduğunda ise süzme bal alınmak istendiğinde bal sağım makinelerinde kolay bir şekilde bozulmadan ve kırılmadan kullanılabilir. Kovan nakli sırasında peteklerin düşerek arıların ölme ihtimali söz konusu olmaz. Nedeni ise peteklerin çerçevelere teller ile sıkı bir şekilde tutturulmuş olmasıdır.

Arıcılıkta Şubat Ayı Bakımı TIkla

Blogger tarafından desteklenmektedir.