Kovan Yerini Değiştirme


Kovan Yerini Değiştirme


Arıların kovanının yerlerini değiştirme işlemi her zaman mümkün olmaz. Genel olarak arıların yerleri değiştirilmek isteniyorsa arıların az çalışmış olduğu dönemlerde ya da hiç çalışmadığı zaman dilimlerinde değiştirme işlemi yapmak daha doğru olacaktır. Nedeni ise arıların yoğun bir şekilde aktif bir biçimde çalıştığı zamanlarda eğer kovan yeri değiştirilir ise arılar yine eski yere giderler ve kovanı da bulamadığı için orada kalırlar ve ölürler. Arılar kovan içerisinde en az üç gün süre ile durduktan itibaren eski kovan yerlerini unutmaya başlarlar. Eğer yer sorunu bulunmuyor ise kovanın bulunduğu yerden en az 5 km kadar öteye taşınırsa arılar eski yerlerine dönemezler. Bu yöntem kovan yerini değiştirme için en garantili yöntem olacaktır.

Arıların bulunduğu yerden kaldırılarak uzak bir yere taşınacak ise kovanın iyi ve sağlıklı bir şekilde kapatmak gerekir. Kovanın uçuş deliği kapatılır iken kesinlikle arıların hava alabileceği şekilde kapatılması gerekir. Tedbiri aldıktan sonra kovan bulunan yerden en az 5 km kadar uzağa götürülürse kovan kapağı hemen açılabilir ancak daha kısa mesafeye taşınacak ise kovan içerisinde havalandırma sağlanarak arıları bekletebilirsiniz. Bu süreç içerisinde arıların su ihtiyacını karşılaması için ise içeriye su dolu bir kap bırakmak gereklidir. Makalenin başında belirtildiği üzere kovan yerini değiştirirken arıların en az aktif olduğu zamanlar tercih edilmelidir. Daha çok kışa yakın ve sonbahar dönemlerinde bu işlemi yaparsak arılar bahar gelesiye kadar zaten eski yerlerini de unutmuş olacaklardır. Ancak tam kış ortasında kovan yerlerini değiştirmek sakıncalı olabilir. Arılar salkımda olabileceği için en ufak bir sarsılma ile arılar ölebilirler.

Arılık içinde kovan yerini değiştirme işleminde başka bir yöntem olarak her gün kovanların yerini 50-70 cm kadar kaydırıp ta yavaş yavaş değiştirme yapılır. Her defasında kovanın yeri 50 cm kadar değiştirirseniz bile arılar uçma deliğini bulmada zorluk çekmezler. Bu işlemi her gün yaparak kovanı yavaş yavaş istediğiniz yere taşımız olursunuz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.