Bal Verimini Artırmanın Yolları Nelerdir?


Bal Verimini Artırmanın Yolları Nelerdir?

Değerli arıcılar. Hepimiz isteriz ki kovan başına bal verimi olabildiğince yüksek olsun, emeğimizin karşılığını fazlasıyla alalım. Alın teri sonucunda hasat yapılırken keyifle yapalım ve sağım yaptıkça verimin iyi olduğunu görerek mutlu olalım. Herkes bunu ister ancak arıcılık yaparken eğer yüksek verim elde etmek hedefleniyorsa bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

a) Arıların Yeri


Eğer bal verimi yüksek olması istenmekte ise kovanlar ile nektar kaynaklarının bulunduğu yerin olabildiğince yakın olması sağlanmalı, aynı zamanda bal verimini artıran bitkiler konusunda bilgi sahibi olarak nektar kaynaklarının ne derecede verime katkı sağladığı konusunda bilgi sahibi olunmalı, kovanlar fabrikaların bulunduğu yerlere, yol kenarlarına yakın bölgelere ve şehir merkezine yakın alanlara koyulmamalıdır. Arılık yerinin seçer iken arıların olumsuz hava koşullarına karşı korunaklı bir yerde olması sağlanmalı ve rüzgara maruz kalmamasına özen göstermek gereklidir. Sabah saatlerine güneşi alan ve öğle saatlerinde ise güneş almayacak yönde koyulması gerekir. Arıların su kaynakları ise yakın olmalıdır.

b) Arı ırkı


Eğer yüksek verim alınması konusunda sıkıntı yaşıyor iseniz hangi bölgede hangi ırkla çalıştığınızı gözden geçiriniz. Bölgeye uygun olan arı ırkları ile çalışmaya dikkat edilmelidir. Arının oğula az gitme özelliği olmalı, uysal olmalı, kışlama yeteneği yüksek olmalıdır.

c) Ana Arı Özellikleri


Eğer bir kolonin işçi arı sayısı ne kadar yüksek olur ise ve kovan güçlü olur ise verim o denli artacaktır. Koloninin güçlü olması ise tamamen ana arının performansına bağlı bir durumdur. Bu nedenle ana arının genç, sağlıklı ve yumurtlama yeteneğinin yüksek olması gerekir. Eğer kraliçe arı yaşlanmaya başladıysa bunu popülasyon sayısından anlarız. Bu durumda teknik arıcılıkta her iki yılda bir ana arının değiştirilmesi uygundur.

d) Arıya oğul verdirmemek


Nektar akımının artması ile beraber arı kolonisinde hızlı bir biçimde çoğalma gözlemlenir. Arıların oğula gitme olasılığı artması sonucunda ise eğer önlemler alınmaz ise oğulun çıkması halinde kovandaki bal miktarı ile işçi arı miktarında azalma olacaktır. Bu da bal veriminin düşmesine neden olur.

e) Kovan Tipleri


Yıllar boyunca yapılan araştırmalar ve uygulamalar sonucunda ise standart şekilde yapılmış olan kovanlar arılar açısından en sağlıklı ve verimli olduğu saptanmış ve bunun sonucuna göre dizayn edilmeye başlanmıştır. Bu sebepten ötürü kovanların standartlara uygun olarak üretilmesi gerekir.

d) Varroa ile mücadele


Arılar ve arıcılar açısından en fazla problem teşkil eden arı hastalığı olarak bilinen Varroa ile mücadele konusunda gerekli önlemlerin alınmaması halinde arı kanıyla beslenen bu parazitler arıların zayıf kalarak ölmesine neden olur. Belirli bir süre sonra ise nüfusta ciddi azalma görülür ve kovan söner. Ruhsatlı olan ilaçlar ile her sene değişim yapılarak varroa ile mücadele edilmesi gereklidir.

Bulunulan bölgenin iklim ve bitki örtüsü göz önüne alındığında değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden arıcılık yapılan bölgenin bütün coğrafi özellikleri iyi tayin edilmelidir.Blogger tarafından desteklenmektedir.