Bal Arısının Özellikleri

Bal Arısının Özellikleri

 
Bal arıları dört kanatlı ve iğneli böceklerdir. Dünya üzerinde birçok bölgede farklı ırklarda yaşamlarını sürdürmektedir. Yuvarlak ve tüylü yapıları bulunmakla birlikte dinamik bir vücut yapısına sahiptirler. Arılar toplamış oldukları nektarlar ile bal üretmektedirler. Arılar rahatsız edilmedikçe sakin bir özelliğe sahiptir. Ancak rüzgarın olduğu zamanlarda ve nektar polen kaynaklarının yetersiz olduğu dönemlerde hırçınlaşmaya başlarlar. Bu nedenden dolayı bu zamanlarda elden geldiğince arıların rahatsız edilmemesi iyidir. Arılar nektar ve polen topladıklarında aynı zamanda bitkilerinde tozlaşmasını sağlamaktadır. Bir koloni içerisinde 1 adet ana arı 200 kadar erkek arı ile 20 bin 80 bin arasında işçi arı bulunmaktadır ve kolonilerin büyük kısmını işçi arılar oluşturmaktadır.

İşçi arılar koloni bireyleri arasında en küçük yapıya sahip olan arılardır. Döllenmiş olan yumurtadan meydana gelirler. Kovanı kuran ve onaran, nektar toplayan, kovanı dış etkenlerden koruyan onlardır. İşçi arıların ömrü çalıştıkları zamanda 45 gün kadar olmakla birlikte kış aylarında uykuya yattıklarında ömürleri uzar. Erkek arıların ise tek amacı kraliçe arıyı döllemektir. Onun haricinde bir görevleri yoktur. Kolonideki besin kaynaklarının yetersiz olduğu dönemlerde ise kovandan atılırlar. İşçi arılar ana arı yetiştirmek için ise larva seçimi yaparlar. İşçi larvalarından daha büyük olan bu larvalardan kraliçe arı meydana gelir. Ana arı birkaç gün içerisinde yaklaşık 15 kadar erkek arı ile çiftleşebilir. Çiftleşme gerçekleştikten sonra ise ana arı yumurta bırakmaya başlar. Sağlıklı ve genç bir ana arı günde ortalama 2000 adet yumurta atabilir. Bal arıları bir kilo bal üretmek için yaklaşık olarak 2 milyon kadar çiçek ziyaret etmektedir. Bir ömür boyunca ise 1/12 çay kaşığı kadar bal üretmektedir. Bal arısı sokma faaliyetine geçtiği zaman kendisi ölür. Çünkü vücudundaki organların birçoğu ise iğneye bağlıdır.

Eşek arısı ile Bal Arısı Arasındaki Fark

Bal arısı ile eşek arısının her ikisi de sokma faaliyetinde bulunursa ağrı ve şişme belirtileri olarak normal belirtiler gösterebilir. Bal arıları kışkırtılırsa saldırabilir ancak eşek arısı doğal olarak daha agresif ve saldırgan bir yapıya sahiptir. Fiziksel olarak birbirlerinden farklıdır. Bal arılarının bazıları tamamıyla siyah bedene, diğerleri ise siyah ve kahverengi ya da turuncu veya sarı çizgilere sahiptir. Bal arılarında kıl var iken diğerleri pürüzsüz ve parlaktır.

Bal arısı kolonisi 80 bin kadar olurken eşek arıları ise 10 bin kişiden az bir sayıdadır. Eşek arıları bal üretemez fakat bal arıları kovan içerisinde bal üreterek depolar. Bal arıları bir kez sokabilir iken eşek arıları birden fazla sokma faaliyetinde bulunabilirler.Blogger tarafından desteklenmektedir.