Arıcılıkta Şubat Ayı BakımıArıcılıkta Şubat Ayı Bakımı 

Şubat ayının gelmesi ile birlikte ülkemizdeki bazı bölgelerde çiçekler açmaya başlar. Hava koşulları ise arılara bakma açısından uygun olduğunu düşünüyorsak bakım yapmaya başlayabiliriz. Bu ayda da henüz tam anlamıyla kovanlar fazla kurcalanmaz ancak şubat ayının son haftalarına doğru yavaş yavaş kovan kontrolleri bölgenin sıcaklık ve hava durumuna göre yapılabilir.

Arıları kontrol ederken bazı durumlara dikkat etmemiz gereklidir. Eğer kovan kontrolü sırasında ölmüş ya da sönmüş olan kovanlar mevcut ise bunların içerisinde yer alan petekler alınarak kovan kapalı bir ortama alınır. Boş olan kovana diğer arıların gitmemesi için ise kovanı uzak bir yere taşımalıyız. Bal stokları tükenmiş ya da tükenmek üzere olan arı kolonileri mevcut ise bunlara ballı çıtalar ile takviye yapabiliriz. Eğer arıcının elinde bal yok ise arı kekleri ya da şurup ile besleme yapılabilir. Eğer yeteri kadar besin var ise takviye yapmaya gerek yoktur. Ancak arı keki verilecekse verme sırasında pratik davranmak gereklidir. Eğer şubat ayında arılar gereğinden fazla beslenir ise de arılarda hava sıcaklığının iyi gitmesiyle beraber nektarın yoğun olduğunu algılayarak yavru üretimini hızlandırabilir. Hava soğukluğunun daha görülebilir olması nedeniyle de ana arının atmış oldukları yavrular ölebilir. Bu sebepten dolayı fazla da besleme yapmamak gereklidir.

Eğer arıları şurup ile besleme yapacak ise 1 ölçek şekere 1 ölçek su oranında besleme yapılmalıdır. Şurup hazırlar iken önce suyu kaynatılır ve ocaktan alınarak üzerine şeker dökülür. Şurup içerisine ruhsatlı ilaçlardan da ilave edilebilir. Şubat ayında hava sıcaklıklarının 5-6 derece olduğu zamanlarda varroa ile oksalit asit mücadelesi yapılabilir. Bu dönemde yavru sayısının çok az sayıda olması nedeniyle ergin arılar varroaları daha kolay atarlar. Ancak varroa ile mücadele de özellikle asit kullanımında çok dikkat etmek gerekir.


Arıcılıkta Oğul Nasıl Önlenir Tıkla
Blogger tarafından desteklenmektedir.