Arıcılıkta Kovan Değiştirme İşlemi





          Arıcılıkta Kovan Değiştirme İşlemi

Özellikle arıların ilkbahar bakımı geldiğinde arıların kovanlarını temizlememiz gerekmektedir. Ya da kışlatma yapılacağında arıların üstünü örtmek için dağınık olan arıların belirli bir alana toplanması istenebilir. Hal böyle olunca arıcılar özellikle ilkbahar bakımından kovan değiştirme işlemi işlemi gerçekleştirirken kovandan kovana arı aktarma nasıl yapılır? arı kovanı nasıl taşınır? gibi sorular sormaktadır. Bu yazımızda bunun nasıl yapıldığı konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.
Düşünülenin aksine arıcılıkta kovan değiştirme işlemi her zaman mümkün olmamaktadır. Arıların yerleri değiştirilmek istendiği zaman mümkün olduğu kadar az çalıştıkları ve çok fazla aktif olmadıkları dönemler tercih edilmelidir. Eğer ki aktif zamanda kovan değiştirilmek istenirse, arılar eski kovanın olduğu yeri ziyaret edip yeni yeri bulamayacaklar, böyle olunca da buradaki arılar telef olacaktır. Genel itibari ile arılar kovanın içinde yaklaşık olarak 3 gün durmasından sonra eski kovanlarının yerini unutmaya başlar. Yer sorunu olmayan kişiler kovanı bulunduğu yerden 4 5 kilometre uzağa götürülüp bırakılırsa arılar eski yerine gelmeyecektir. Böylece kovan değiştirme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmiş olacaktır.


Bununla beraber arıcılıkta kovan değiştirme işlemi için kovanı değiştirilecek olan koloni dikkatlice yerinden kaldırılmalıdır. Yerinden kaldırılmış olan kovandaki tarlacı arılar eski yerlerine doğru yığılma göstereceği için hiç vakit kaybetmeden yeni kovana koyulmaları gerekmektedir. Dolayısıyla bu aşamada yeni kovan hazırlığı daha öncesinde yapılarak dezenfekte edilmelidir. Arıların çalışma düzenlerinin bulunmaması adına sıra ile yeni kovana geçirilecek olan arılar işlemler sırasında aşırı sıcak ya da soğuktan ve hava akımından uzak tutulmalıdır. Böylece var olan yumurtalar ve larvalar üşüyüp kurumayacaktır. Eski kovanın etrafında yer alan arılar ise ana arının orada olmadığından emin olunduğu zaman sert bir şekilde sirkelenmeli ve tüm arıların yeni kovana geçmesi sağlanmalıdır. Bu aşamada gidemeyen genç arılara yardımcı olarak kovan değiştirme işlemi tamamlanmış olacaktır. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.