Arı Temin Ederken Nelere Dikkat EdilmeliArı Temin Ederken Nelere Dikkat Edilmeli


Arıcı açısından son derece önem arz eden konulardan birisi de arı alınırken dikkat edilmesi gereken konulardır. Bütün bir sezon boyunca yapılmış olan çalışmalar ve verilen emeğin karşısında yeteri kadar verim elde edemeyerek hüsrana uğramamak için öncelikle arı ırkı konusunda oldukça önem verilmelidir. Arı ırkları bölgelerimizdeki doğal durumlara dayanıklı olabilecek özellikleri yılların geçmesi sonucu elde edilen elimineler sonucu kazanılmıştır. Arazi yüzeyi ve bal veren bitki yoğunluğu göz önüne alınarak birkaç özelliği bir arada taşımakta olan arılar ve bizler bu özellikler üzerinden çalışmalarımızı sürdürmemiz sonucunda arı ürünlerini elde etmekteyiz.

Ülkemiz toprak açısından ve bitki bakımından birçok çeşide sahip olmakla birlikte aynı zamanda mevsim farklıları bulunan bir yer olması özelliğini taşır. Arılar doğal yapıların dış faktörler ile beraber bir araya gelmesi sonucunda adaptasyon özelliği kazanmıştır. Arıların en belirgin özelliği ise renkleridir. Genetiksel anlamda tam bir gösterge olmasa da ırkları birbirine ayırmada kullanılmaktadır. Ülkemizde arılar doğudan batıya gittikçe sarı ırk denilen yapıya dönüşür. Doğu bölgelerdeki arılarda son derece az miktarlarda sarı bantlar yer almaktadır. Güney ve güneydoğu bölgelerindeki arılar sarışın ve saldırgandır. Arının hırçın olması bal tutma kapasitesi açısından olumlu bir özellik olsa dahi teknik arıcılıkta arı ile rahat çalışma adına arının uysal olması istenir.

Başka önemli bir konuya değinilecek olursak gezginci arıcılığın ülkemizde yaygın hale gelmesiyle birlikte arı ırklarında genetik olarak kirlilik meydana gelmeye başlamıştır. Verimsiz olan ırkın kullanılmış olduğu bir koloni değişik bölgelerde döllenecek olan ana arının verimsiz olarak döllerinin devamına neden olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bölgeye uygun arı ırklarının iyi araştırılması gerekmektedir. Hangi arı ırkı kullanılırsa kullanılsın, 1.derece melezlenmiş veyahut saf olan ırkların kullanılması gerekir. Bölgede bu konu hakkında söz sahibi olan ana arı yetiştiricilerinden ana arıların alınması gerekir. Aynı zamanda eğer profesyonel anlamda bu işin yapılması söz konusu ise arıcıların kendi analarını kendilerinin yetiştirmesi de önem arz eder. Vasıfsız bir özelliğe sahip olan ana arıya sahip iseniz size daima köstek olacak ve verim düşüşüne neden olacaktır. Bu işte profesyonel olanlar arı alışverişlerini kışa girerken veyahut erken ilkbahar aylarında gerçekleştirirler. Yeni başlayanlar ise risk almak istemeyerek arı almaya nisan ayı sonrasında başlarlar.

Arıların Özellikleri TıklaBlogger tarafından desteklenmektedir.