Arı Birleştirme Nasıl Yapılır?

           

 Arı Birleştirme Nasıl Yapılır?

Bal akımında arı birleştirme işlemi tavsiye edilmez çünkü bu sırada birleştirme işlemi yapılırsa bal akımından yeterli düzeyde faydalanmak mümkün olmaz. Peki arı birleştirme ne zaman yapılır? bu sorunun cevabını verecek olursak;

Bal akımı öncesinde zayıf kovanı güçlendirme adına  arı birleştirme işlemi ile beraber kuvvetli koloniler haline gelmiş olacaktır. Böylece bal akımından çok yüksek seviyede yararlanılmış olacaktır. Bal akımından hemen öncesinde zayıf kolonilere yapılacak olan yemleme ne yazık ki bir işe yaramayacaktır. Yemlemenin yararlı olabilmesi adına bal akımından 40 42 gün önce yemleme yapılması gerekmektedir. Arı birleştirme işleminde yaşanılacak olan en büyük sorunlardan bir tanesi, yabancı olan arıların birleştirilme esnasında birbirlerini öldürmeleridir. Birleşim işlemi yapılmadan önce kolonilerden bir tanesindeki ana arı birleşimden 1 gün öncesinde çıkartılmalıdır. Bundan önce hangi ana arının iyi olduğu tespit edilmelidir. Arı birleştirme esnasında arıların birbirini kırmaması için arı birleştirme esansı kullanılabilir. Bu esansı iki oğulu birleştirme yaparken de kullanabiliriz.


Özellikle ilkbahar dönemlerinde yiyecek kaynaklarının az olduğu dönemlerde yağma tehlikesi bulunan zayıf kolonilerdeki arılar ana arı üzerine yığılma eğiliminde olduğu için ana arının ölmesine sebep olacaktır. Anlık olarak değiştirme yapmak yerine her gün aşamalı şekilde birleştirme işlemi yapılmalıdır. Aynı kuvvete sahip olan arı birleştirme işlemi esnasında zayıf olan koloni güçlü olanın yanına aşamalı şekilde yaklaştırılmalıdır. Aynı kuvveye sahip olan iki kolonide birleştirilmesi esnasında ise yaklaştırılacak olan koloni üste dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Yağma işlemlerinin önlenmesi adına akşama doğru birleştirme işlemi yapılmalıdır. Böylece arılar gece boyunca birbirlerini tanıma imkanına erişmiş olacaklardır. Bununla beraber sabah uçuşa çıkılmadan önce da arı birleştirme yapılabilecektir. Birleştirilen arılar arasında mücadelenin sonlandırılması adına üzerlerine püskürtücü aracılığı ile su püskürtülmelidir. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.