Arı Bakarken Nelere Dikkat Edilmelidir
Arı Bakarken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Arı kovanlarına bakmadan önce arı körüğünü yakıp uçuş deliklerine duman verilir ve biraz beklenir. Özellikle nektar kaynaklarının yetersiz olduğu zamanlarda arılar stresli olacağından dolayı hırçınlık gösterebilirler. Bu sebepten dolayı dumanı verip sakin bir şekilde kovanın açılmasına özen gösterilmelidir. Hava sıcaklıklarının düşük olduğu zamanlarda yine de kovana bakmak için örtü bezini açar iken yavaş bir şekilde ve az açarak yavruların üşümemesine dikkat edilmelidir.

Kovan kontrolü sırasında çerçeveler incelenerek bal durumu, yavru durumu ve ana arının durumu kontrol edilmelidir. Çerçeveler kontrol edilirken ana arının düşebilme ihtimali göz önüne alınarak kovanın üzerinde kontrol edilmesine özen gösteriniz. Eğer yavru durumu düzenli ise ana arının sağlıklı olduğu anlaşılır. Ancak farklı büyüklükteki larva ve yumurtaların bulunması ise ana arının sağlıklı olmadığını gösterir. Kovanın içinde eğer boş olan çerçeveler yer alıyorsa nektar kaynaklarının sınırlı olduğu dönemlerde önceki sezonlardan kalan ballı çıtaların verilmesi uygundur. Kontrol sırasında ana arının verimi mutlaka göz önüne alınmalıdır. Arılarda herhangi bir hastalık bulunup bulunmadığı kontrol edilir ve hastalıklarla karşılaşılması halinde uygun tedavi yöntemlerine başvurulur. İlkbahar kontrolü sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de kovan temizliğinin yapılmasıdır. Pürmüz vasıtasıyla ya da sodalı su ile kovan temizliği yapılmalıdır. Eski olan peteklerin değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Küflü olan peteklerde hastalık riski fazladır. Çerçeve sayısı olarak arılar 3 çerçevenin altında ise zayıf kabul edilir ve birleştirme yoluna gidilerek güçlenmesi sağlanabilir.

Yine aynı şekilde arıların besin kontrolü yapıldığında takviye gerekiyorsa kek ya da şurup ile beslenme yapılmalıdır. Havalar henüz soğuk ise kek verilmeli ancak ısınmaya başladıysa ana arının hızlı yumurtlaması için şurup verilmelidir. Kovan içerisinde ballı ve sırlı çıtalar yer alıyorsa arıların beslenmesini kolaylaştırmak için ise sırları çizmek fayda sağlar. Arılar eğer şerbeti şerbetlikten yemiyorsa üzerine ya da peteklere fazla olmamak kaydıyla serpebiliriz. Arılara besleme takviyesi yapıldığında su ihtiyaçları artacağından ötürü yakın çevrelerine temiz su kaynağının temini sağlanmalıdır.Blogger tarafından desteklenmektedir.