Arıcılıkta Yağma Nedir ve Nasıl ÖnlenirYağmacılıktan bahsetmeden önce yağmanın ne olduğu konusunda biraz bilgi vermekte fayda var. Henüz arıcılık konusunda acemilik çeken arıcılar yavru uçurma eyleminde bulunan arıları yağma olarak algılayabilmektedir. Kovan deliği önünde eğer yoğun bir şekilde arı uçuşu gözlemlenirse ve bu uçuş kovana dönük bir şekilde yapılıyor ise yavru arılar uçuş eğitimi yapıyor demektedir. Eğer arılar kovanı yağmalamaya çalışıyor ise kovan uçuş tahtasının önünde birbirleriyle savaşırlar ve öldürmeye başlarlar. Arılar çok güçlü yiyecek toplama güdüsüne sahip olduklarından dolayı nektar kaynağı nerede olursa olsun ölümü göze alarak kovanlarına besin taşımaktan kaçınmazlar. Bu durum ise bal akım döneminin sona ermesiyle birlikte bal hasadı yapıldıktan sonra daha fazla görülmektedir. Özellikle güçlü olan bir koloni zayıf bir koloniyi yağma etmek için mücadeleye girerler.

Kovan önünde bekçilik yapan nöbetçi arılar eğer kovana yağmacı olan arılar gelir ise savunmaya geçen arı kolonisi zayıf olduğu takdirde savaşı kaybeder ve yağma kaçınılmaz olur. Yağmacı arılar savunmayı geçtikten sonra kovan içerisine girerek ana arıyı öldürür. Sonrasında kovan içerisinde yer alan bal stoklarını kendi kovanlarına taşımaya başlarlar. Gereken önlemler ve tedbirler alınmaz ise kovanların birçoğu yağma ile karşı karşıya kalabilir.

Yağmacılığı önleyebilmek için;

  • O sezon eğer kurak geçiyor ise kovanların yerlerini değiştirmek fayda sağlar. Kovan kontrolü pratik bir şekilde yapılmalı özellikle de kovan zayıf ise ve o gün çevrede yağmacı arılar dolaşıyorsa hiç açmamak daha sağlıklıdır.
  • Bal akım dönemi sonrasında bal hasadı yapılırken etrafta petek kalıntıları ve bal bulaşığı bırakmamaya özen gösterilmelidir.
  • Kovan kontrol edilirken arılığın çevresinde eski mum kalıntılarını bırakmamak gerekir.
  • Bal sağımı yapılan petekler eğer tekrar arılara verilecek olursa bunun akşam üstü yapılması gerekir.
  • Şurup ile besleme yapılırken akşam üstü besleme yapmalı, şurup bulaşığı çevreye bulaşmamalıdır.
  • Yağmacılığa eğimli olan arı ırklarından mümkün mertebe uzak durmakta fayda vardır.
  • Güçlü olan koloniler ile zayıf olan koloniler yakın tutmamaya özen gösterilmeli ve yakın ise zayıf olan kolonilerin kovan giriş deliklerinin daraltılması gerekir.


Yağma olan kovan nasıl kurtarılabilir

Eğer bir kovanda yağma görülmüş ise o kovanı kurtarmak çok zordur ancak yağma olduğu sürede arılıkta iseniz o kovanın hemen kapağını kapatarak en az 6- 7 km uzağa taşıyabilirsiniz. Kovan uçuş deliğini bir sineklik teli vasıtası ile gerebilirsiniz ancak bu durum zordur ve öylece de bırakabilirsiniz. Hava karardığında teli açtıktan sonra kovanın kendi arıları akşam saatlerinde içeriye girer. Belki bu şekilde az da olsa bir kurtulma ihtimali söz konusu olabilir.


apiterapi hangi hastalıklara iyi gelir tıkla


Blogger tarafından desteklenmektedir.