Ülkemizde Bal Potansiyeli Açısından Önemli Bölgeler
Arıcılık tekniklerinin modern yöntemlerle uygulandığı ülkelerde dahi arıcılıkta verim alma durumu bölgedeki iklime ve bitki örtüsüne bağlı olarak devam etmektedir. O bölgenin iklimi aynı zamanda bölgedeki bitki örtüsünün ve bitki çeşitlerinin kaynağını meydana getirir. Üretilmekte olan bal miktarı ve özelliği büyük ölçüde o yörenin bitki örtüsüyle orantılıdır. Bu bitki örtüleri arasında nektar kaynaklarının dağılımı ve yoğunluğu ise arı ürünlerine etki eder. Ülkemiz bitki örtüsü ve flora bakımından zengin olduğundan ötürü arıcılık konusunda da dünya ülkeleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Ülkemizde yaklaşık 300 bitki türünün arıcılık anlamında önem arz ettiği söylenir. Dünya üzerindeki ballı bitkilerin yüzde 75 kadarı ise ülkemizde yer alır. Ülkemizdeki her bölge arıcılık adına uygun olmasına karşılık aynı önemde olduğunu söyleyemeyiz. Her bölge arıcılık açısından kendine has bitki türleri bulundurur. Bununla birlikte bitkilerin çiçeklenme zamanları bölgeden bölgeye farklılık göstermekte olduğundan arıcılık konusunda önemli bir potansiyel söz konusudur.

Türkiye’de Bal Üretim Bölgeleri

Marmara bölgesi Trakya illerinde bal verimi açısından verimi yüksek olarak Ayçiçek balı üretimi yapılmaktadır. Ayçiçeğinin çiçeklenme zamanı ise Temmuz ayıdır. Bal hasadı yapıldığında balın altın sarısı bir rengi vardır. Ayçiçek balı çok kısa sürede kristalleşme gösteren bir balıdır. Diğer bir bal ise kolza balıdır. Petek içinde dahi kristalleşme görülür. Marmara bölgesi güney kesimlerinde ayçiçeği, püren ve kestane balı üretilmektedir. Karadeniz bölgesi, Ege ve Akdeniz bölgesinde doğal koşullarda yetişmekte olan kestanenin çiçeklenme zamanı ise Haziran ve temmuz aylarında gerçekleşir. Acımsı bir tat ve kendine has kokusu bulunur. Kestane balı çok yavaş bir biçimde kristalleşir. Kristalleşme görüldüğü zaman ise granülleri çok incedir. Giresun, Trabzon, Antalya gibi illerde yaygın bir biçimde bulunan pürenin çiçek açma zamanı ise Ağustos- Ekim ayları arasıdır. Balın kendine özgü bir kokusu, acı bir tadı bulunmaktadır. Süzülmesi zordur. Balın preslenme şekliyle petekten alınması uygundur.

Trakya bölgesi, Sakarya, Zonguldak, Çanakkale, İzmir bölgelerinde yetişmekte olan ıhlamurun çiçeklenme zamanı ise Haziran- temmuz ayları arasıdır. Balı ise açık kahverengi olur. Bal adeta vanilya gibi kokar. Kocaeli, Sinop, Ordu, Trabzon, Erzurum bölgelerinde doğal bir şekilde yetişen adaçayı bitkisi balı açık sarıdır. Lezzet açısından oldukça iyidir. Kendine has bir kokusu olduğundan dolayı diğer ballardan kolay bir şekilde ayrılabilir. Kristalleşme süresi oldukça uzundur.

Genel olarak iç kesimlerde olmakla birlikte Trabzon ve Kütahya illerinde yetişmekte olan kekiğin çiçeklenme zamanı Mayıs ile Ağustos ayları sonu arasıdır. Doğu Karadeniz’in bazı illerinde ve Ağrı, Kars illerinde yetişmekte olan naneden üretilen bal nane aromasını andırır ve güzel bir kokuya sahiptir. Nane balı kristalize olduğunda ise ince granüller meydana getirmektedir. Ülkemizin en büyük bal deposu ise Muğla ve Aydın illerindeki Çam ormanlarındaki çam balıdır. Fiyatının uygun olması ve şekerlenmemesi nedeni ile fazla rağbet gören ballar arasında yer alır.


bal karışımları ve faydaları için tıkla

Blogger tarafından desteklenmektedir.