Süzme Bal İle Petek Bal Arasındaki Fark
Petek bal ile süzme bal arasındaki fark olarak şunu söyleyebiliriz. Süzme balın kalitesinin kontrol edilmesi petek ballara nazaran daha kolay olmaktadır. Süzme bal içerisinde homojen bir karışım olduğundan ötürü yapılan bal analizi sonucunda kolay bir şekilde balın içerisindeki maddeler ortaya çıkmaktadır. Balın gerçek olup olmadığını, içerisindeki şeker şurubu miktarını, ya da başka yollarla sahte bal üretilip üretilmediğini kolay bir şekilde laboratuvar ortamlarında analiz ile ortaya çıkarılmaktadır.

Petek balında da test yaptırmak mümkündür ancak bu işlem daha uzun sürer. Peteklerin her bir gözünden ayrı numunelerin alınması gerekir. Bu test süreci oldukça uzun süreceğinden dolayı petek balın olup olmadığını anlamak süzme ballara göre daha zor ve uzun süreç gerektirir. Son zamanlarda petek bal ile süzme bal arasında bir kıyaslama yapılmaktadır. Petek balların süzme ballara nazaran daha doğal ve sağlıklı olduğu algısı vardır. Ancak petekli balları üretirken ürün elde etmek ve petek işletmek adına arılar daha fazla şekilde şekerli şurup ile beslenmektedir. Petek balı ile süzme bal arasındaki farklar ve kalite tartışması konusunda bir de arıcılıkta uygulanan ilaçlamanın göz önüne alındığını söylersek peteklerde ilaç kalıntısı olma olasılığı daha yüksektir. Süzme ballarda ise bu risk daha az seviyelerdedir.

Şöyle düşünelim ki süzme bal üretimi verimlilik açısından daha çok fayda sağlar. Çünkü petekli baldaki peteğin örülmesi için arıların nektar tüketmesi gerekir. Bir kg petek üretilmesi için arıların ortalama olarak 15 kg kadar bal tüketmesi gerekir. Bu yüzden de arıcılar tarafından kabartılmış peteklerin kullanılması bir avantaj sağlar. Kabartılmış peteklerde koloninin daha hızlı güçlenmesi sağlanır ve hem bal verimi ve hem de yavru veriminde hızlı bir artış görülür. Ancak kara kovan balı olarak tabir edilen ve arının peteğini kendisi örerek elde etmiş olduğu bal çeşidi de çok fazla rağbet gördüğünden dolayı arıcılar bu balın üretimini de gerçekleştirirler.

Özet olarak şunu söyleyebiliriz ki süzme bal ile petek bal arasında süzme balın analizinin yapılması ve kalitesinin kanıtlanması göz önüne alınarak çok fazla fark yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi süzme balın analizi oldukça kolay ve kısa sürelidir.

Anzer Balı makalesi için tıkla
Blogger tarafından desteklenmektedir.