Peteklerin Altıgen Olmasının NedeniDoğanın usta mimarları arasında yer alan arılar kesitleri düzgün altıgenlerden meydana gelen prizma biçiminde petek gözlerindeki diplere kadar petek örümü yaparlar. Kovandaki şekli itibari ile dik bir vaziyette durmakta olan peteklerde petek özleri sabit bir açı ile inşa edilmektedir. Her bir göz derinliği 3 cm kadar olmaktadır. Duvar kalınlıkları ise milimetrenin %5’i kadardır. Duvarların bu denli ince kalınlıkta olmasına karşılık altıgen yapısı nedeniyle arılar tarafından petek gözlerine depolanan bal rahat bir biçimde taşınır. Arılar tarafından kusursuz bir şekilde altıgen olarak petekleri örmesinin nedenleri ise eğer petek gözlerini beşgen, sekizgen ya da daire biçiminde yapacak olsalardı, bitişik olan gözler arasında boşluklar meydana gelecek ve arıların daha fazla bal mumu harcamasına neden olarak bu boşlukları da doldurmaları gerekecekti.

Her ne kadar üçgen ya da kare biçiminde de örselerdi bu boşluklar olmayacak olsa dahi kenar uzunluğu en az olan altıgen olduğundan dolayı aynı miktarda harcamış olduğu bal mumu ile daha çok altıgen kenarı çevirebilirler. Kovanlarda dik bir biçimde arılar tarafından çıtalara altıgen olarak ördükleri peteklerin açıları hep aynı ve kusursuzdur. Peteklerden kesit alındığında ara duvar ile karşılaşılır. Bal mumu ile arılar tarafından yapılmış bu duvar ortak bir zemin niteliği taşımaktadır. Bal akmasını önlemeyi sağlayan çukurlar ise eğim açılarının sabit olmasından kaynaklanmaktadır. Bal üretimi için öncelikle bal mumu üretimi yaparlar. İşçi arılar tarafından kenetlenerek salgının başlamasıyla ilk salgı beyaz renkten sonrasında ise sarı renge dönmektedir. Arılar bir kg bal mumu üretmek için ise ortalama olarak yaklaşık 20 kg kadar bal tüketir ve oldukça fazla enerji harcarlar.

Bir sonraki aşama ise petek üretimidir. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde en verimli depolama biçiminin altıgen olduğu kanıtlanmıştır. Gerçekten de arılar tarafından örülen bu petekler bir mühendislik harikasıdır. Bu kadar inceliği olan bal üretimini gerçekleştiren arılar hep eşit boyda petek üretimini gerçekleştirirler. Yavru bakımı, peteklerin inşa edilmesi, bal üretimi gibi her konuda başarılı olan arıların ve arı ürünlerinin değeri oldukça yüksektir.Blogger tarafından desteklenmektedir.