Macahel Bölgesi Saf Kafkas Arı Irkı ve ÖzellikleriKafkas arısı:

Kafkas arı ırkının doğal ana yurdu Kafkas dağlarıdır. Kafkas bölgesindeki ovalarda sarı karın halkasına sahip olan alanlara göre değişik formları bulunan Kafkas arısı bizde genellikle yüksek rakımlı bölgelerde tercih edilmekle birlikte kışlama yeteneği yüksek olan siyah renkli cinstekiler kullanılmaktadır. Kafkas arıları diğer arı ırklarına nazaran daha iri boyuttadır. Arı ırkları arasında ise en uzun dile sahip olma özelliği göstermektedir. Bu uzun dilleri sayesinde bitkilerin derinlerinde bulunan nektarları bile toplamaktadır.

Kafkas arısı her ne kadar kış aylarından zayıf bir şekilde çıkmış olsa da yavru yetişme yeteneği yüksek olduğundan dolayı ilkbahar ayının başlamasıyla birlikte hızlı bir şekilde koloni güçlenir. Ana arı gün içerisinde 1500 civarı yumurta atabilir. Kafkas arıları son derece uysaldır ve fazla saldırma eğilimi göstermez. Propolisi çok kullanan bu ırk balı öncelikle kuluçkalıklarda ve sonrasında ise ballıkta depolar. Nektar toplama yetenekleri çok iyi olduğundan yüksek verim alınır. Nektar kaynaklarını tespit etmede son derece yeteneklidir. Oğul verme eğilimi ve yağmacılık eğilimi düşüktür. Yapılan araştırmalara göre bir koloni %13 oranında oğul vermektedir. Çok ağır kış şartlarında bile kışlama yeteneği oldukça yüksektir. Sonbahar aylarında kendilerine geçecek kadar bir delik bırakarak kovan deliklerini doğal olarak propolis ile daraltırlar. Karlı iklimlerin hakim olduğu bölgelerde dünya üzerinde iki önemli arı ırkı arasında yer almaktadır.

Kuzeydoğu Anadolu Bölgesindeki Kafkas Arısı


Ülkemizde gezginci arıcılık yapılmadan evvel Kars, Ardahan, Artvin ve çevrelerinde bu ırk saf olarak bulunmaktaydı. Coğrafi özelliklerden dolayı Kafkas arısı saf olarak kalabiliyordu. Gezginci arıcılığın başlaması ile birlikte bu bölgelere değişik bölgelerden farklı arı ırkları geldi ve arılar melezleştiler. Bu illerde günümüzde saf arı ırkı ancak Posof ilçesinde yer almaktadır.

Camili bölgesi endemik bitki konusunda ülkemizde nadir bölgelerden birisidir. Macahel dünyadaki önemli arı ırkları arasında yer alan Kafkas arısının gen merkezi olarak nitelendirilir ve ülkemizde arıcılık faaliyetinde çok önemli bir konumdadır.

Ayrıca Akdeniz Bölgesinden gelerek Ardahan’da konaklayan bir ana ari üretim isletmesi de, tüm bölgeye ana arılar satarak melezlenmeyi daha da hızlandırmıştır. Kafkas arısının bulunduğu bu bölgenin çevresindeki Iran, Ermenistan, Suriye ve Anadolu arılarının tamamı sari abdomen halkalı arılardır. Siyah renkli Kafkas arısı, çevreden gelen sari renkli kolonilerle melezlendiğinde, Kafkas koloniler de sari renkli isçi arılar ortaya çıkmaktadır. Böylece melezlenme kolayca görülebilmektedir. Macahel bölgesinde yer alan Kafkas ırkı saf olarak kendi ırkını korumuş ve ülkemizde yalnızca bu bölgede mevcuttur. Kafkas arıları diğer arılara nazaran farklı bir konuma sahiptir. Kafkas arısı uysal bir arı olduğundan teknik arıcılıkta bakım işlemleri kolay gerçekleştirilir. Normal arılara göre daha fazla bal üretimi gerçekleştirmektedir. İşçi arılar arasında siyah renkte olan tek arı ırkı Kafkas ırkıdır.

ARI IRKLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Blogger tarafından desteklenmektedir.