Kraliçe Arının Üreme ÖzellikleriKraliçe Arının Üreme Özellikleri


Koloniler halinde yaşamlarını sürdürmekte olan bal arı kolonisinde 1 adet kraliçe(bey) arı, 20 bin ile 60 bin arasında işçi arı ve mevsimler durum göz önüne alınarak 200’e kadar artan erkek arı sayısı mevcut olur. Ana arı koloninin devamlılığını sağlayan en etkin bireydir. Erkek arılar ile çiftleşme uçuşuna çıkarak döllenir ve spermaları yumurta kesesinde depolar. Bu sebepten dolayı ana arı üreme özelliği açısından önemli bir rol üstlenir. Güçlü bir koloni elde edilmesinde ve nektar akım dönemi itibariyle verimin yüksek olması açısından ana arının genç, sağlıklı ve çok sayıda erkek arı ile çiftleşmiş, gerekirse her sene, normal şartlarda en az iki yılda bir değiştirilmesi gereken bir varlıktır. Daima genç ve dinamik ana arı ile çalışılmalı ki koloninin popülasyonu güçlü olması halinde nektar akımında yüksek verim elde edilsin.

Üretim dönemi halinde birden fazla yöredeki nektar akım dönemlerinden fayda sağlama amaçlı yapılan ve koloni ana arılarının sürekli olarak yumurta atmasını zorunlu kılan gezginci arıcılık uygulamalar için ise daha büyük bir önem taşımaktadır. Kraliçe arının çıkış ağırlığı ana arının niteliklerinin belirlemesinde kullanılmaktadır. Kraliçe arı ağırlığı yetişme aşaması olsun, çiftleşme öncesi ya da sonrası olsun birçok faktörden etkilenir. İşçi arıların vücut yapıları ve büyüklüklerinde genotip yapı oldukça etkin rol oynar. Ana arılarda çiftleşmenin doğal çiftleşme zamanını aşması halinde vitellogenez yani olgun yumurta hücre üretimi başlamaz. Yumurtanın engellenmesi halinde ise ana arıların yumurtalıklarında küçülme meydana gelmektedir.

Yumurtalıkların morfolojik özellikleri ise mevsim şartlarına göre değişkendir. Yumurtlama faaliyetlerinin hızlı ve yoğun olduğu dönemlerde ağır ve geniş olurken, kasım ayı itibari ile yumurta faaliyeti azalarak sona erdiğinden ana arı fizyolojik açıdan daha küçük olur. Erken ilkbahar dönemi ve sonrasında yumurtlama faaliyeti artarak devam eder ve yağ doku lipitlerinde de artış görülür. Ana arı çiftleşme de erkek arılar tarafından almış olduğu spermleri hayatı süresince sperm kesesinde depolamaktadır. Yumurtlama döneminin aktif olduğu zamanlarda iki yumurtlama arası geçen süre 10-20 saniye arasında değişmektedir. Bir ana arının döllenmiş olan bir yumurta atması için sperma torbasında yer alan torbadan ise 1-7 arasında sperm salınır.

Çiftleşme uçuşundan dönmekte olan kraliçe arı yolda iken sperm sayısı 90 milyonu bulsa da sperm torbasında yalnızca 5-6 milyon kadar sperma ile göç edebilir. Çiftleşme sırasında ana arının çiftleşme sonrasında yumurta kanalında yer alan az bir kısım sperm torbasında bulunur ve büyük kısım ise 24 saat içerisinde dışarıya atılmaktadır. Çiftleşmeden yaklaşık olarak 12 saat sonrasında ise sperm göçü yavaşlamaya başlar. İkinci çiftleşme uçuşundan dönen kraliçe arıların üreme sisteminde yer alan semen miktarı ise ilk çiftleşme sırasında almış olduğu miktarda aynı olmaktadır.

ARI KEKİ NASIL YAPILIR TIKLA

Blogger tarafından desteklenmektedir.