Donmuş Bal Nasıl Çözülür


Kristalize olan bal konusundan bahsetmeden önce özellikle süzme bal konusunda insanların akıllarına gelen sorular arasında donmuş bal nasıl eritilir? benmari usulü bal eritme? bal kaç derecede eritilir? Balın donmasını önlemek için ne yapılır? Şekerlenen bal iyi midir? Mikrodalgada bal eritilir mi? hakiki süzme bal donar mı ? Bal kaç derecede donar? Karakovan balı donar mı gibi sorular yer almaktadır. Bu soruların cevabını bulabilmek için öncelikle bal ürününün neden donma özelliği gösterdiğinden bahsetmekte fayda vardır.

Bal neden donar

Balda donma meydana gelmesinin sebebi onun sahte bal olduğu anlamına gelmez. Balda donma gerçekleşmesi doğaldır. Her yiyecekte olduğu gibi soğuk havalarda balda donma meydana gelmesi bileşimi ve içeriğine bağlı olarak normaldir. Halk arasında balın donması sanki şekerli ya da katkı maddeleri olduğu gibi bir düşünce taşısa da bu yanlıştır. Balın oda ısısında muhafaza edilmesi gerekir. Aksi takdirde havaların soğumaya başlaması ile birlikte sıvı olan bal kavanoz dibinden başlayarak üste doğru donmaya başlar. Balın donması balda kristalize meydana gelmesi olarak adlandırılmaktadır.

Balda donma meydana gelmesi genelde çiçek ballarında olur. Balın içeriğindeki çiçeklerin türleri, polen miktarı, balın muhafaza edildiği yer balda kristalleşmeyi etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu durum ise doğal bir olaydır. Kristalleşme meydana gelebilmesi için uygun sıcaklık 15 derecedir.

Balda donma meydana geldikten sonra balı bu şekilde de tüketebiliriz. Bunda hiçbir sakınca söz konusu değildir. Ancak ben yine de balı çözdürerek ya da eriterek eski haline getirmek istiyorum diyorsanız birkaç işlemle balı eski sıvı haline döndürüp çözdürebilirsiniz. Bunu yaparken ise balın sıcak suya temas etmemesi ya da kaynatılması gibi yöntemlere başvurmak son derece yanlıştır. Baldaki içerikte bozulmalar meydana gelir ve balın besleme özelliği kalmaz. Balı don haliyle de tüketmek mümkündür. İçtiğiniz çayda tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz ya da süt içerisine koyarak tüketebilirsiniz. Şeker yerine bal kullanarak sağlıklı bir tüketim yapmış olursunuz.

Donmuş balı nasıl çözeriz


Kaloriferlerin üstünde birkaç gün bekleterek balı eritebilirsiniz ya da evdeki sobalı odalarınızda bunu yapabilirsiniz. Çikolatayı eritmek için kullanılan benmari usulü sayesinde balı çözebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle kasenin içerisine donan balı aldıktan sonra cezve içerisine yarısı kadar suyu doldurunuz. Su ile kasenin temas etmemesi daha uygundur. Daha sonra cezvenin altın yakarak ısınmaya başlayınca balın eskisi gibi akıcı bir kıvam aldığını görebilirsiniz. Balı mümkün olduğu kadar oda sıcaklığında muhafaza edip, buzdolabı, derin dondurucu gibi soğuk yerlere koymaz isek balda donma meydana gelmesini önlemiş oluruz.


Balı sıcak suda çözmek için öncelikle bir cam kavanoz kullanılması gereklidir. Cam kavanozu eğer doğru kullanır iseniz yüksek derecede zarar görmeyecektir. Kullanılan kavanozun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Cam kavanoza bal koyulduktan sonra tencere içerisine su ilave edilir. Tenceredeki su seviyesi ile kavanoz içerisindeki balın aynı seviyede olması gerekir. Su kaynadıktan sonra tencereyi ısı geçirmeyen bir tabana koyarız. Tencerenin ortasına ise bal kavanozlarını yerleştiririz. Kavanozun kapağı çok sıkı kapatmamak gerekir. Aksi takdirde kavanoz çatlayabilir. Ortalama olarak 30- 60 dakika arasında bal çözünür. Sonrasında ise balı oda sıcaklığında koruyarak akışkanlığın sabit kalmasını sağlayabiliriz.

Fırına karşı dayanıklı olan bir kap içerisine balı alarak mikrodalga fırında çözebilirsiniz. Mikrodalga fırını orta sıcaklığa aldıktan sonra kap ile birlikte bal içine yerleştirilir ve balın çözünmesi takip edilir. Erime süresi boyunca takip ettikten sonra balınız eridiğinde mikrodalgadan alınız.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır tıklaBlogger tarafından desteklenmektedir.