Bal Karışımları ve Faydaları


Bal ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda tahriş olan boğazı yumuşatıp öksürüğünde fizyolojik bakımdan azalmasını sağladığı söylenmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan kişiler üzerinde bal tadı verilen öksürük şurubu verilmesi sonucunda bu kişilerin öksürüklerinde önemli derecede azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Üstelik hiçbir yan etkisi olmadığının yanı sıra son derece faydalı ve etkili solunum yolu enfeksiyonu ilacı olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Süte balı karıştırmak

Saf şekerin sağlık konusunda tehdit unsuru olması ile birlikte artık insanlar içeceklerine tat verecek seçenekler aramaktadır. Aynı zamanda özellikle şeker hastalıklarına yönelik olarak piyasada bulunan tatlandırıcılar da güvenli değildir. Oysa bal besinlerin tatlandırılması ve lezzet katma açısından uzun yıllardan beri kullanılan doğal üründür. Süte şeker ya da başka tatlandırıcı maddeler koymak yerine bal ile tatlandırılması doğru bir yöntemdir.

Kaynatılmış su ile hazırlanan bitki çayları ya da kahvelerin üzerine çiçek balı ya da çam bal konulduğunda bunların antioksidan etkileri daha fazla olmaktadır. Dolayısıyla eğer sütü kaynattıktan sonra ılımasını bekleyerek içerisine bal ilave edersek ballı sütün antioksidan değeri fazla olur. Yine aynı şekilde yeşil çay, beyaz çay ve bildiğimiz çaylarda bal kullanırsak antioksidan etkisi daha fazla olacaktır.

40 derece ve üstü sıcaklıklarda bal faydalı özelliklerini kaybetmeye başlamaktadır. Ancak çoğunlukla süt sıcak olarak tüketilir. Bu durumda ise önce sütü kaynatarak sonra bardağa koyarak üzerine bal ilave edersek bal özellik bakımından değerini kaybetmez. Böylelikle ballı sütü hazırlayıp balın şifasını da almış oluruz.

Tarçın ve bal

Yine yapılan başka bir araştırmada sabahları kahvaltı öncesinde 1 yemek kaşığı kadar bal ile yarım çay kaşığı kadar tarçını karıştırıp tüketilmesi halinde 200 hastanın 70’i kısa bir süre içerisinde rahatsızlık şikayetlerinde azalma görülmüştür.

Bağışıklık sistemi: Her gün düzenli olarak bal ve tarçın karışımı tüketilirse bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Vücuttaki bakteri ve virüsleri öldürücü etkiye sahiptir.

Diş ağrısı: 1 kaşık tarçın ile 5 tatlı kaşığı balı karıştırarak ağrı olan dişe tatbik edilirse faydası görülür.

Grip:
Bal içerisindeki maddelerin grip mikroplarını yok edici bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ve aynı zamanda tarçın ile birlikte karıştırılarak tüketildiğinde hazımsızlığa karşı oldukça faydalıdır.Blogger tarafından desteklenmektedir.