Bal Kalitesini Etkileyen Faktörler
Hasat sırasında bala uyguladığımız işlem, balın depolama ve muhafaza edildiği ortam ve süresi, balın ısıtılması, süzülmesi ve dinlendirilmeye bırakılması, bal kıvamı gibi etkenler bal kalitesinde etkin rol oynamaktadır. Yaklaşık olarak 1 sene depolanmış olan ballarda yüksek oranlarda azot, nem ve bileşik şekerlere rastlanmaktadır. Kalitesini önemli düzeyde etkilemekte olan faktör ise fermantasyon sürecidir. Balda kristalleşme meydana gelmesinde balın içerisindeki glikoz kristalleri ve polenler etkilidir. Bu sebepten dolayı balın iyi bir biçimde süzgeçten geçirilerek süzülmesi ve farklı yoğunluğa sahip olan maddelerin balda toplanmasını sağlamak için dinlendirmeye bırakmak faydalıdır. Baldaki hava kabarcıklarını arındırmak için en iyi yöntem dinlendirmektedir.

Balın süzülmesi ve Dinlendirilmesi

Süzme açısından en uygun yöntem ise bal süzme kazanları ya makineleri kullanmak olacaktır. Bunların ikili, üçlü ve dörtlü çerçeveli sistemleri ile ya da elektrikli sistemi bulunan bal süzme makineleri vardır. Bal dinlendirilmesi işlemi ise durultma amacını gerçekleştirmek için yapılmaktadır. Büyük dinlenme kaplarına alınan ballardaki yoğun parçacıkların dibine doğru çökmesiyle baldaki hava kabarcıkları yüzeye çıkmış olur.

Balın Depolanması


Balı depolaması sırasında ise depolama yapılacak olan yerin yani balın muhafaza edildiği yerdeki sıcaklık ve nem oranı, balların muhafaza edildiği kapların özellikleri ve depolanma süresi etkili rol oynamaktadır. Balın muhafaza edildiği yerde sıcaklık eğer 10 derecenin altına düşer ise fermantasyona sebep olan mayanın etkisi de durur. Bal soğuk yerde depolanmalı ve nem çekmemesi için ise ağzının iyi kapatılması önemlidir. Balı muhafaza etmek için en uygun kaplar ise kapaklı cam kavanozlardır. Eğer bal plastik malzemelerde muhafaza edilirse içeriğinde asit olduğundan ötürü bal kalitesi düşebilir. Özel olarak ambalajlanmış balların oda sıcaklığında muhafaza edilerek depolanması gerekir. Baldaki enzim kaybını önlemek için ise depolama yapılan yerdeki sıcaklığın düşürülmesi gereklidir.

Balın Kristalleşmesi
Balın içeriğindeki yer alan glikozun tanecik haline geçmesi sonucu bal akışkanlığının azalması olayına balın kristalleşmesi ya da halk adıyla balın donması adı verilir. Balın içerisindeki su oranı, şeker oranı ve sıcaklık durumu ise balın kristalleşmesini etkiler. Aynı zamanda bitki kaynakları da önemli rol oynar.

Ayçiçek balı, yonca ve pamuk balları çabuk donma özelliğine sahip olurken adaçayı balı yıllar geçse de kristalleşme olmadan kalabilmektedir. Salgı balları olan çam balı, akasya balında ise kristalleşme görülmemesi doğal bir olaydır. Ancak içeriğinde diğer bitki kaynaklarının bulunması ile salgı ballarında da donma görülebilmektedir.Blogger tarafından desteklenmektedir.