Arıların Oğul Verme Sebebi ve Oğulu Alma YöntemleriArıların Oğul Verme Nedenleri


Arıların çoğalma içgüdüsü göstererek yeni bir koloni oluşturma amaçlı olarak ana arı ile beraber kovanı terk etmesine oğul adı verilir. Oğul vermede gidecek olan ilk ana arı bir süre öncesinden yumurtlama eylemini azaltıp uçma yeteneği kazanmaktadır. İklim ve bölge koşullarına nazaran oğul verme zamanları Nisan ile Temmuz ayları arasında gerçekleşir. Kovanda arıların sıkışması, havalandırmanın yetersiz kalması ve feromon dengesizlikleri nedeniyle oğul verir.

Oğul verme belirtileri


Ana arı yumurtlamayı bırakarak az beslenmeye başlar ve uçma yeteneğini artırır. Arı kolonisi çok sayıda erkek arı ve ana arı gözleri oluşturmaya başlar. İşçi arılar nektar ve polen toplama faaliyetlerini azaltır. Oğula gitmeden yaklaşık bir hafta öncesinde akşamüzeri işçi arılar kovan önünde toplanmaya başlar. Kovan içerisinde ana arılar ses çıkarırlar ve salgıladıkları kokularla arılar uçuş tahtası önünde toplanırlar. Oğul öncesinde kovan önünde bir hareketlilik meydana gelir. Önce kovana yüzleri dönük bir biçimde uçmaya başlarlar. Sonrasında ise oğul dansı adı verilmekte olan hareketle yukarıya doğru uçuşlarını gerçekleştirirler. İşçi arılar karınlarını bal ile dolduklarından ötürü fazla uçamazlar ve kendilerine bir konaklama yeri belirlerler.


Kovana Oğulu Katmak İçin;


Boş bir kovan içerisine 5-6 adet çerçeve ile alınarak oğulun salkım halinde bulunduğu yere götürülür ve arılar kovanın içine silkelenir, eğer oğul yüksek bir yerde ise oğul torbasıyla birlikte arılar alınır. Ana arının kovana girmesi gerekir. Başka bir yöntem ise ağaç dalına örtü sepetinin konulmasıdır. Oğulu koymuş olduğumuz kovanı bölme tahtası ile daraltmamızda fayda vardır. Yavrulu ve arısı olmayan çerçeveyi de kovana koyarsak daha hızlı gelişim sağlarız. Oğulun ana arısı kontrol edilmeli ve yaşlı ise genç ana arı ile değiştirilmesi de faydalıdır.

Oğulu daha kolay alabilmemiz için alçak yerlere konması adına oğul otu ya esansı sürebiliriz. Kovan içerisine varsa kabartılmış petek koyarız, yoksa ham petekte koyabiliriz. Arıların kovana hemen adapte olması için çerçevelerin arasına bal ya da şerbet sürebilirsiniz. Eğer elinizde var ise oğul kokusunu bir pamuğa sürerek kovan içerisine bırakabilirsiniz. Kovan etrafında arıların kovan içerisine doğru hızlı bir şekilde hareket ettiğini görürseniz ana arı girmiş demektir. Ana arı dışarda kaldıysa arılar tekrar onun peşine giderler ve kovana girmezler. Ana arı kovana girdikten sonra kovan etrafında bulunan işçi arılar iğnelerini yukarı doğru çevirerek kanat çırpıp vızıltı sesi çıkarırlar. Havada uçmakta olan arılar varsa bu hareketi bir alarm olarak görür ve kovan içerisine girerler.

Oğul yerleştirilmiş olan kovan mümkünse üzeri örtülüp serin tutulmalı ve ertesi günde tekrar kovan içerisinde petek durumu gözlenmelidir. Gerekirse yine çerçeve ilavesi yapılır ve içerisinde bölme tahtası varsa artık çıkarılabilir.

Başka bir oğul verme makalesi için aşağıdaki linke tıklayınız;

http://www.ariveyasam.com/2018/01/ogul-verme-nedir.html


Blogger tarafından desteklenmektedir.