Arıların Nektar Toplaması ve Balın Oluşumu


Nektar Toplanması

Bal arıları tarafından çiçeklerden iki ayrı madde toplanmaktadır. Toplanan bu iki madde arasında içerik bakımından, kullanım alanı açısından farklılıklar söz konusudur. Nektar toplamayı gerçekleştirebilmek için bal arılar polen toplarken kullanmış oldukları yöntemden daha farklı bir yöntem kullanmaktadır. Çiçek yapılarına göre nektarların bulunmuş olduğu yerlerde değişiklik söz konusudur. Çiçeklerin bazılarındaki nektar kaynaklarına arılar kolay bir şekilde ulaşabilirken, bazı bitki türlerinde ise nektara oluşmak çok zordur. Ancak bu durum bal arısı için bir sorun teşkil etmez. Arıların nektara ulaşabilmesini sağlamakta olan boru şeklinde proboscis adı verilen organları bulunmaktadır. Bal ve su gibi maddeleri arılar bu organ vasıtasıyla toplamaktadır. İşçi arılar bu organı kullanmadığı zaman ise ağızlarının alt kısmında yer alan z harfi gibi görüntülü olacak biçimde içeriye doğru katlar.

Bal arısı çiçeğe konduktan sonra nektar damlacıklarını emerek bal midesi adı verilmekte olan bölüme aktarır. Bir bal arısının bal midesini tamamen doldurabilmesi için yaklaşık olarak 100 çiçeği ziyaret etmektedir. Tarlacı arılar nektarları toplayıp kovana döndükten sonra kovan içi faaliyetlerinden sorumlu olan işçi arılara ağız yoluyla bu nektarı aktarmaktadır. Midesinde ise kendisine yeter kadar balı bırakır ve tekrar nektar aramaya koyulur.

Balın Meydana Gelmesi

Yaklaşık olarak 500 gr bal oluşması için 2 milyondan fazla çiçekten nektar toplanır. İşçi arılar tarafından toplanan nektarlar kovanda diğer işçi arılara aktarılır. Arılar nektarı yarım saat süre boyunca çiğner ve enzimler sayesinde şeker basit şekere dönüşmektedir. Bu aşama sonrasında ise arılar yelpaze görevi yaparak kanatlarını çırpar ve nektar içerisindeki suyun buharlaşarak nektarın daha kıvamlı olmasını sağlarlar. Bal kıvamı oluştuktan sonra ise arılar petek hücrelerini bal mumu ile kapatır ve bal tüketilene kadar burada muhafaza edilir.

Balın içeriğinde yer alan şeker kolay sindirilebilen basit şekerlerdir. 100 gram bal 300 kalori sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı önemli bir enerji kaynağıdır. İçerisindeki maddeler bakımından oldukça yüksek etkili bir antioksidandır. Balın antioksidan etkisi ise içerisindeki maddelerin değerlerine, bitki kaynaklarına göre değişiklik göstermektedir.

ARILAR NASIL POLEN TOPLAR TIKLA

Blogger tarafından desteklenmektedir.