Arıların İlkbahar BakımıArıların İlkbahar Bakımı


Baharın yaklaşması ile birlikte arıcılar olarak hep birlikte bahar bakımında neler yapabileceğimizi anlatacağımız bu makalemizi okuyan arıcılar belki de en zor dönemlerden birini geçiyor. Çünkü son yıllarda iklim değişikleri yaşanıyor ve bu da arılara karşı büyük zarar veriyor. Bu yıl kış mevsiminin mevsim normallerinin üstünde seyretmesi üzerine birçok bölge de arılar kış uykusuna geçemediğinden dolayı arıcıların birçoğunun kolonileri sönmeye başladı. Önümüzdeki aylarda belki de arı ölümleri daha da artacak. Arıların stokları tükenmeye başladı. Arıcıların birçoğu kek verme konusunda tereddüt yaşıyor. Arıların nizamlarını bozmadan, hava sıcaklıkları göz önüne alınarak kovanlar açılıyor ve kontrol ediliyor.

İlk bakım:Kovan TemizliğiPeki baharın gelmesiyle birlikte bakıma nasıl ve nereden başlamak gerekiyor? Arılara karşı nasıl ilaçlama yapmalıyız. Sosyal medyada arıcılar birbirlerine en çok bu tarz sorular yöneltiyor. Hava sıcaklıklarının 15 derece civarında olduğu dönemlerde ilkbahar bakımı yapılırken öncelikle kovan temizliğinden başlamak gerekir. Kovan içerisindeki arılar temiz bir kovana aktarılır. Diğer kovan ise sodalı su ile temizlenerek pürmüz ile kovan içerisinde eğer arı zararlıları var ise yok etmemiz gerekir. Kovanda herhangi bir çatlak ya da delik yerler var ise onarmalıyız. Kovan temizliğini yaptıktan sonra kullanılan malzemeleri kesinlikle dezenfekte etmemiz gerekir.

İkinci bakım: Petek Kontrolü, Kolonideki bireylerin durumuKovanı temizleme işleminden sonra ise petekleri kontrol etmek gerekir. Eğer esmer ve küflü petekler bulunuyor ise yerlerine yeni petekler koymalıyız. Bir çıta en fazla üç yıl kullanılmalıdır. Sol taraftan başlayıp petekleri kontrol ederken ana arının rahatsız edilmemesine özen göstermeliyiz. Kovan içerisinde yavru durumu, bal durumu kontrol edilmelidir. Ana arı kontrolü yapılırken ana arının sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli ve kovan içerisinde ana arı yok ise yerine yeni bir ana vermek gerekir.

Üçüncü bakım: Ana arısı bulunmayan ya da zayıf kolonilerin birleştirilmesi


Anası kaybedilmiş olan kovanlara eğer hali hazırda ana yok ise fazla vakit kaybı yaşamadan anası genç ve sağlıklı olan bir kovan ile birleştirilmesi gereklidir. Bunun için akşam üstü saatlerinde aralarına gazete kağıdını koyup birleştirme yapmak uygundur. İster ballık ile beraber altlı üstlü, isterseniz kovan içerisinde yan yana birleştirme yapılabilir. Gazete kağıdını da birkaç yerinden delerek koymak gerekir. Arılar birbirine uyum sağladıktan sonra gazete kağıdını tamamen çekebiliriz.


Dördüncü bakım: Şurup ile beslemeArıların bal akım dönemine kadar güçlenmesini sağlamak adına şeker şurubu ile besleme ya da kek ile besleme oldukça önemlidir. Besleme yapılmasının amacı ise ana arının daha fazla yumurta atmasını sağlamaktır. Yağmacılık ihtimali göz önüne alınarak beslemelerini akşamüzeri yapılması uygundur. İlkbahar beslemesinde ise şeker şurubu oranı 1 ölçek şekere 1 ölçek sudur. Önceki sezondan elimizde kalan ballı çıtalar varsa besin takviyesi de uygulayabiliriz.Beşinci bakım: Hastalık ve zararlılarla mücadeleİlaçlamaların çok dikkatli bir şekilde yapılmasına özen göstermeliyiz. Varroa ile düzenli olarak mücadele edilmesi gerekir. Kovan içerisinde yavru çürüklüğü varsa mutlaka önlemleri almalıyız. Kireç hastalığı bulunan kolonilerin nemden korumak gerekir.

Amerikan yavru çürüklüğü: yavru arı hastalığı olarak bilinen ve ölümlere neden olan bakteriyel bir hastalıktır. Bu hastalığa rastlarsanız bir an önce çıtaların ve arıların imha edilmesi gerekir. Bakım sırasında kullanılan alet ve ekipmanlar dezenfekte edilmelidir.

Nosema hastalığı: ergin arılarda görülen ishal hastalığıdır ve ruhsatlı ilaçlarla ile mücadele edilmesi gerekir.

Avrupa yavru çürüklüğü: yağmacılık ile ve kullanılan alet ve ekipmanlar ile kovandan kovana bulaşan bir hastalıktır. Kovanlarda balık kokusuna benzeyen bir koku alırız. Bu hastalık görüldüğü takdirde kovanın ana arısı kesinlikle yenilenmeli ve o sezon o kovandan hasat yapmamak gereklidir.


Süzme Bal ile Petek Bal Farkı tıkla
Blogger tarafından desteklenmektedir.