Arıların Dünyası

Bal arılarının besin kaynakları çiçeklerdeki nektarlar ve polenlerdir. Arılar küme halinde yaşamlarını sürdürürler ve çok çalışkan varlıklardır. Gün doğmasıyla beraber işçi arılar çalışmaya başlarlar ve akşam saatlerine kadar çalışmalarını sürdürürler. Arı dansı dediğimiz bir hareketle arılar diğer kovan arkadaşlarına nektar kaynağının hangi yönde olduğunu bildirir.

Arıların kovan içi ve kovan dışı görevleri vardır. Kovan içi görevlerini üstlenenler henüz nektar toplamaya başlamamış olan işçi arılardır. Tarlacı arılar ise kovan dışı görevleri üstlenirler. 1 kavanoz balın oluşması için gün içerisinde yaklaşık 2000 arının çalışma faaliyeti göstermesi gerekir. Arılar arı sütü üretmektedir. Arı ürünleri insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Eğer dünyada arılar olmasaydı çiçekler ve ağaçlarda tozlaşma olayı yok denecek kadar az olur. Ekolojik döngünün düzeni bozulur ve canlıların yaşam faaliyeti tamamen aksardır. Bizim de temel besin kaynaklarımız bitkilerden ve hayvanlardan olduğundan dolayı besin kaynağı bulamaz ve ölürdür. Bu sebepten dolayı arıların kıymetini bilmemiz gerekir.

Arıdaki Vücut Sistemi
Arıların sindirim sistemleri ağızdan başlayarak anüste sona ermektedir. Yemek borusu karın kısmında iki şişkinlik meydana getirmektedir. Birisi bal midesi diğeri ise arının asıl midesidir. Arılar nektarları emerek önce bal midesinde depolar. Sonrasında ise sindirim suları ile karıştırıp peteklerin içine koyar. Solunum sistemi ise hava keselerinden oluşmuştur. Hava keseleri bütün organlarına bağlıdır. Kanları ise akyuvarlardan meydana gelir. Arıların kanlarında alyuvar bulunmamaktadır. Sinir sistemi ise düğümlerden oluşur. Baş ve göğüste birer adet karında ise 5 adet sinir düğümleri bulunur. Baş düğümler ise beyin görevini üstlenmektedir.

Arı başında iki tarafta duyargalar yer alır. Bu duyargalar arıların koku almasını sağlar. Baş kısmının iki tarafında iki iri göz vardır. Bunların her biri ise 7000 tane küçük gözlerden oluşmuştur. Bunun yanında arıda alnının ortasında üç göz daha bulunur. Arı çenesi ve dudakları çiçek içerisindeki toz ve nektarları yalamak adına elverişlidir. Dili ise boru şeklindedir. Bu boru sayesinde arı derinlerdeki nektarlara da ulaşabilir ve rahatlıkla emer. Alt çenesi ve dudakları çiçek tozlarını yalamaya, üst çenesi ise parçalamaya yarar. Bal özü bulunan çiçeğin kokusunu çok uzaklardan alabilme özelliğine sahiptir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.