Arılar Nasıl Polen Toplar

Arıların arka bacakları çok hafif bir çukur meydana gelecek biçimdedir. Vücutların bir kısmı adeta polenleri taşımaya yaramakta olan kaşık gibidir. Bacak çevresi uzun tüylüdür. Bu kısma ise polen kesesi denilir. Arıların karınlarının alt kısmı ise yumuşak tüylüdür. Çiçeklerden polen toplama esnasında çiçek tozları bunların üstüne yapışmaktadır. İşçi arıların bacaklarındaki fırçaya benzeyen tüylerse karınlarının altına yapışmakta olan çiçek tozlarını fırçalar vaziyettedir.

Bal arıları uçuşa çıkmadan evvel enerjilerini toplamak için kursaklarına bir miktar bal depolar ve öyle yola çıkar. Toplamış olduğu polenleri polen sepetine koymak için kursağındaki balı kullanmaktadır. Polen toplamakta olan bal arısı çiçek erkek organı üstüne konduğunda burada yer almakta olan poleni çenesi ve ön ayaklarını kullanıp kazıyarak yapışkan bir hal alması için kursağında yer alan bal ise ısıtmaktadır. Bal arısı bu işler ile meşgul iken polenlerin bazı kısımları da vücut kıllarına bulaşmaktadır. Bu sebepten dolayı arının her tarafın un bulamış gibi gözükmektedir. Poleni polen kesesine fırçalama işine süpürme adı verilmektedir.

Çiçekten çiçeğe uçar iken diğer taraftan arka bacağında yer alan fırça ile vücuduna ve arka bacağına yapışmış polenleri bir arada toplamaktadır. Sonrasında ise aynı işlemi gerçekleştirmek için diğer ayağını kullanmaktadır. Bal arıları hem sağ ayaklarını hem de sol ayaklarını kullanıp polenleri toplar ve sepetçiğine taşımaktadır. Böylece polen sepetine polenler birikmiş olur. Arı polen sepetini doldurasıya kadar bu işleme devam eder. Sonrasında burada çiçek tozu topak halinde oluşur. Polenlerin düşmesini engellemek için ise arada bir arı bacaklarıyla sepetin dış bölümüne vurur ve polenler sepete iyice yerleşir. Gezme işlemi bitip kovana gittiğinde polenleri kovana taşımış olur.

Birçok böcek türü çiçeklerden arılar kadar verimli polen taşıma işlemini gerçekleştiremez. Çünkü arıların vücut yapıları polen toplamak için oldukça elverişlidir. Polen toplama işi çok yoğun bir çaba istediğinden dolayı arılar yoğun bir çalışma temposu gösterirler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.