Arılar Balı Nasıl ÜretirBir bireyin yaşam süreci boyunca sağlığını koruyabilmesi adına beslenme şekline dikkat ederek vücudunun ihtiyaç duyduğu besinler ile beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı ürünler arasında günümüzde arı ürünleri ve özellikle kaliteli bal oldukça önem taşımaktadır. Bal arıları tarafından üretilmekte olan bal, insan metabolizması açısından çok faydalıdır ve birçok hastalığı ise tedavi edici özellik taşımaktadır. Bal ile birlikte diğer arı ürünleri de dünyada büyük bir öneme sahiptir ve bu konu hakkında arı ürünleri konusunda birçok uzmanlar bir araya gelerek arı ürünlerinin tedavisi konusunda ve faydalarının ne derecede önemli olduğunu analiz ederek uzlaşmaya varmışlardır.

Balı tükettiğimizde vücudumuza pek çok oranda vitamin ve mineral depolamış oluruz. Balı diğer besinlerden ayıran önemli özellikler arasında ise direkt olarak kana karışma özelliği taşımasıdır. Bu özelliği ile balı tükettiğimiz zaman çok hızlı bir biçimde sindiririz. Balın içeriğinde sakkaroz, früktoz ve levüloz yer almaktadır. Bu maddelerin yanında mineral olarak sodyum, demir, magnezyum içerikleri de mevcuttur.

Bal yapısına bakıldığında tatlı bir maddedir ve içerisindeki maddeler tatlılık etkisi yaratır. Balın yüzde 75 oranındaki kısmı içeriğinde yer alan sakkaroz, früktoz ve levüloz iken %20 kadarı su ve %5 kadar asit, magnezyum, demir, sülfür, polen gibi maddelerden meydana gelmektedir. Baldaki önemli özelliklerden birisi de normal şekeri tükettiğimizde sindirim sisteminde belirli bir işlemden sonra kana karışması söz konusu iken bal çok hızlı bir biçimde kana karışmaktadır.

Bal arıları tarafından bitkilerden toplanan nektarların arı midesinde invertaz enzim işlemi ile nektardaki kimyasal reaksiyonlar sonucunda bal oluşumu gerçekleşir. Baldaki ana madde ise nektardır. Baldaki renk, tat ve kokuyu çiçekteki nektarın özellikleri belirlemektedir. Arı polenleri ise arıların protein ihtiyacını karşılamaktadır. Arılar aracılığı ile peteklerin içerisine konulan bal arıların özel havalandırması sayesinde belirli bir kıvama geldikten sonra sofralarımıza son haliyle ulaşmaktadır. Bal üretimi oldukça meşakkatli bir işlem olduğundan ötürü kıymetinin bilinmesi gerekir ve çok değerlidir. 

Yalnızca yarım kilo kadar nektar için ise yaklaşık olarak 1000 arının bir gün içerisinde çalışması gerekmektedir. Üstelik arılar tarafından toplanmış olan bu nektarların tamamı ise bala çevrilmiyor. Çiçeklerin nektar oranları ve kalitesi farklılık göstermesi ise bu sonucu ortaya çıkarmaktadır. Bazı çiçeklerdeki şeker konsantre oranı düşük iken bazılarında ise bu oran oldukça yüksek değerlerdedir. Yaklaşık yarım kilo kadar saf bal için yaklaşık olarak 15 bin kadar işçi arının 10 bin çiçekten nektar toplaması gerekmektedir. Bir bal arısı ise günde yaklaşık 500 çiçeği tarayarak nektar toplar. Bu işlem için arının harcamış olduğu süre ise yaklaşık yarım saat kadardır. Yani yarım kilo kadar balın elde edilmesi için bir arının 7000 iş saati kadar mesai yapması anlamı ortaya çıkar.

Blogger tarafından desteklenmektedir.