Arıcılıkta Oğul Nasıl ÖnlenirArıcılıkta Oğul Nasıl Önlenir

Bu yazımızda sizlere arının oğul vereceği nasıl anlaşılır? arıların oğul vermemesi için ne yapmalı? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Arıcılıkta oğul dönemi ilkbahar ayının başlamasıyla beraber faaliyet gösterir. Fakat teknik arıcılıkta arıcılar oğul verdiğinde kovandaki bal verimi düştüğü için istemezler. Eğer bir arıcı oğul engelleme konusunda gerekli olan önlemleri alır ise yüksek verim ile bal sezonunu tamamlayabilir.

Arı kolonisindeki oğulun kovandan ayrılmak isteme nedenlerinden bahsedecek olursak; kovan içerisinde nüfus sayısında artış meydana geldiğinde kovanda bir sıkışma meydana gelir ve arıların bir kısmı kovanı terk etmek ister. Kovan içerisinde hava sirkülasyonu yeterli düzeyde sağlanmaz ise güneşli bir günde arılar kovan içerisinde bunalarak oğula çıkma eğilimi gösterirler. Oğul verme durumu arı ırkları arasında da farklılık gösterir. Bazı ırkların oğula eğilimi çok düşük iken bazılarının ise oldukça yüksektir.

Oğul Engelleme Yöntemleri


a) İlkbahar ayı itibari ile ana arının yumurtlamaya başlaması ile kovan içerisindeki nüfus artış meydana geleceğinden kuluçkada arıların sıkışmaması için ballık kullanılmalıdır.

b) Yaz aylarında kovan içi havalandırmanın sağlanması için kovanın giriş delikleri açık bırakılmalı ve özellikle güneşin alnında bulunan kovanların üzeri sıcaktan koruma amaçlı ot, dal ya da çalı gibi şeylerle örtülebilir.

c) Hızlı bir şekilde gelişme göstermekte olan kovanlar oğula daha hızlı bir şekilde çıkabileceğinden dolayı kapalı gözlü yavrulu çerçeveler alınarak zayıf kovanlara takviye sağlanabilir.

d) Ana arının yumurtlamasını sağlamak için kuluçka içerisinde yer alan yavru dolu ya da bal dolu olan çıtaların yerine boş petekler koyulmalıdır. Boş olan çerçeveler kabartılmış petek ya da kabarmamış petek olabilir. Ana arının yumurtlama sahasını genişletebilmek için kuluçkalıkta yer alan üzeri sırlı yavrulu çerçevelerden 3-4 adet alınarak yerlerine temel petek konulabilir.

e) Kuluçkalıktaki çerçeveler haftada bir kez kontrol edilmeli ve kontrol sağlandıktan sonra kovanda ana arı ve günlük yumurta olmasına rağmen çok fazla ana arı memeleri var ise bunlar bozulmalıdır.

f) Arı ırklarından bazıları ırk özelliği açısından oğula çıkma eğilimi fazla olduğu için mümkün olduğu kadar oğul eğilimi düşük olan arı ırkları ile çalışmaya özen gösterilmelidir.

Blogger tarafından desteklenmektedir.