Arı Sokmasında İlkyardım
Arı Sokmasında İlkyardım


Arı sokmasında belirtiler kısa süreli olsa da sokulan bölgede şişme ve kızarıklık meydana gelir. Eğer arı hassas bölgelerden sokmuş ise yani nefes borusuna yakın yerlerden sokar ise tehlike arz edebilir. Özellikle arıya karşı alerjisi olanlar açısından ölümcül risk taşır.
İlkbahar ve yaz aylarında arıcılık faaliyeti ile uğraşan ya da normal birisi olarak ta arı sokması sürprizi ile karşılaşabiliriz. Arı sokmasının vücutta oluşturduğu etkiler genel olarak kısa sürelidir. Bu rahatsızlık ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 

Arı sokmasının belirtileri

Genel olarak arının iğnesiyle vücuda enjekte edilmiş zehir sokulan bölgede ağrı, şişlik, kızarma gibi reaksiyonlar verir. Ağrı kısa bir süre sonra geçse de kişiden kişiye farklılık gösteren şişlik meydana gelir. Bunlar çok ciddi reaksiyonlar değildir. Ancak bulantı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi belirtiler ciddi reaksiyonlardır. Bu durumda kişinin derhal bir acil kuruluşa başvurması gerekir. 


Arı soktuktan sonra ne yapılır

Arının sokması sonrasında yapılacak olan ilk iş iğneyi çekerek değil de herhangi bir cisimle kazıyarak çıkarmak olacaktır. Sonrasında ise yaralı olan bölge su ve sabunla yıkanır. Vücuttaki alerjik reaksiyonu azaltmak adına buz uygulaması yapılabilir. Sokulan yerdeki yaraya karbonatlı su sürülebilir. Etken maddesi antihistaminik olan ilaçlar fayda sağlar. Eğer kişi ağızdan sokulduysa buzu emmesi sağlanabilir. 


Arı sokmasına karşı dikkat edilmesi gerekenler

Arı zehrine karşı alerjiniz var ise
Dil, göz ve nefes borusuna yakın bölgeden arı sokmuş ise
Eşek arısı sokmasına maruz kaldıysanız tehlike boyutu yüksektir.

Eğer arılığınızda bir bal arısı tarafından sokulur iseniz iğneyi elle çıkarmayınız. Bu durumda vücuda daha çok zehir girmesine neden olursunuz. Ari zehrinin kendine özel bir kokusu olduğundan dolayı bu kokuya diğer arılarda alır ve hırçınlaşmaya başlarlar. Eğer gereken önlemleri almaz iseniz başka arıların da saldırısına maruz kalabilirsiniz. Bu nedenden dolayı arı sokmasına maruz kalırsanız bir an önce arılıktan uzaklaşmaya çalışınız.
Blogger tarafından desteklenmektedir.