Arı Kolonisi Nasıl Beslenir
Bütün canlılarda olduğu gibi bal arıları da yaşam süreci boyunca besin ihtiyacı hissetmektedir. Arılar temel besin kaynaklarını bal özü ve nektardan sağlar. Fakat bazı durumlarda yeterli floranın ve çiçeklenmenin olmadığı dönemlerde, bal akım döneminin sona ermesiyle birlikte arılar artık bütün sezon boyunca emekleriyle toplamış oldukları ve depoladıkları bal ve polenleri tüketmeye koyulurlar. İşte bu dönemde arıların temel besin kaynaklarının artık eksiye indiği dönem başlamış olur. Teknik arıcılıkta arıların sonbahar ve kış aylarında besin ihtiyaçları artacağından dolayı bazı durumlarda stok yetersiz ise beslemek gerekir.

Koloniler erken ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde beslenmektedir. İlkbaharda besleme 1 ölçek suya 1 ölçek şeker olacak şekilde yapılır. Sonbahar mevsiminde ise şuruplama yaparken bu oran 2 ölçek şekere 1 ölçek sudur. Erken ilkbahar döneminde arıları beslemememizin nedeni nektar kaynaklarının sınırlı olması ve ana arının yumurtlamaya teşviki için gereklidir. Bu dönemde kolonilerin beslenmesi hızlı bir biçimde koloni nüfusunun artışını sağlar. Sonbahar döneminde besleme ise arıların kış döneminde yeterli besin kaynağı elde etmesi amaçlıdır. Bal ve şeker şurubunun yanında arılar için önemli besin kaynağı ise polendir. Koloni de yeterli miktarda polenin olması koloninin nüfus artışı, yavru üretimi ve beslenmesi için gereklidir. Bu sebeple polen kaynaklarının sınırlı olduğu zamanlarda arı keki verilir. Fakat eğer polenden ticari olarak gelir elde edilmek isteniyorsa bol dönemde polen tuzakları kullanılabilir.

İlkbahar aylarında şeker şurubu ile beraber bal ile beslemek de uygun olabilir. Fakat balla beslenmenin yapılması hem ekonomik değildir ve hem de yağmacılık tehlikesini artırabilir. Başka bir yönden Amerika Yavru Çürüklüğü'nün sporları bal içerisinde yıllar boyu canlı kalabildiğinden dolayı hastalık ortaya çıkma durumu söz konusu olabilir. Diğer taraftan arıların pekmez ve lokum benzeri tatlılarla da beslenmesi çok uygun olmaz. Bu sebepten dolayı en uygun besleme yöntemi şuruptur.
Blogger tarafından desteklenmektedir.