Arı Keki Nasıl Yapılır
Arı Keki Nasıl Yapılır


Bal arılarının temel besin kaynakları doğal olarak bal ve polendir. Özellikle bal sağımı yapıldıktan sonra arıların kışlayacağı kadar besinlerini onlara bırakırken bir de takviye besin olarak arı keki verilmektedir. Arı keki içerisinde bal, polen, vitaminler, şeker vb . katkı maddeler ile üretilen bir üründür. Bazı arıcılar bunları kendileri satın alırken bazıları içeriğinde ne olduğunu bilmek adına ve daha karlı olduğunu düşünerek arı kekini kendisi hazırlar. Şimdi sizlere arı keki nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi arı kekini hazırlamamız için bazı malzemelere ihtiyaç duymaktayız. Malzemeler arasında yer alan ürünlerden birisi de pudra şekeridir. Ancak hazır olan pudra şekerinden ziyade toz şekeri alarak kendiniz makineden geçirip elde etmenizi öneririz. Şeker öğütüldükten sonra içeriğine bal ilave etmemiz gereklidir. Bu balı da kendi üretmiş olduğumuz ballardan koymamız gerekir. Gezginci arıcılar özellikle Ayçiçek ballarını arı keki yapımında kullanmaktadır. Ayçiçek balı öbür ballara göre daha hesaplıdır.

Adından da anlaşılacağı üzere arı kekinin tam bir kek kıvamında olması gerekir. Arıların keki kolay şekilde tüketmesi ve erken ilkbahara güçlü olan koloniler ile başlaması adına arı keki en az bırakılan bal kadar önem taşır. Ölçek olarak 6 kg pudra şekeri, 2 kg bal uygundur. Ya da ölçü olarak elde bulunan balın üç katı kadar pudra şekeri ilave etmek gerekir. Arı poleni de katmak daha faydalıdır.

Arı Keki Verilişi


Hava şartları göz önüne alınarak yağışın ve rüzgarın olmadığı bir günde hava sıcaklığının 12 derece ve üstü olduğu zamanlarda arıyı fazla rahatsız etmeden keklerin verilmesi gerekir. Koloni olarak 3 çerçeve arı varsa yarım kilo kadar kek , daha fazla arı varsa 1 kilo ve mevsim şartlarına göre besin ihtiyacı göz önüne alınarak takviye verilir. Ancak arı kekini vermeden önce hava şartlarının dengesizliği de göz önüne alınmalıdır. Bazı arıcılar kış aylarında da kek takviyesi yapmak isterken arı keki tükettiğinde suya ihtiyaç duyacağından dışarı çıkar ve felç olur. Bu da arı ölümlerine sebep olabilir. Arı kekini hazırladıktan sonra poşetlere paketlenir ve kovanlara verilirken bıçak ile bir yüzeyi kesilir. Havaların iyi gitmesi halinde bir hafta aralıklarla arı kekini tüketip tüketmediğini kontrol ederiz. İlkbahar aylarında şurup verme işlemi yapılmadan önce arı keki vermeye son vermeliyiz.


MACAHEL ANA ARI FİYATLARI TIKLA


Blogger tarafından desteklenmektedir.