Apiterapi Hangi Hastalıklara İyi GelirApiterapi nedir ve nasıl yapılmaktadır soruları günümüzde artık yaygın bir biçimde sorularak araştırmalar yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemine başvururken alerjik risklerin göz önüne alınarak bir apiterapi uzmanına başvurulması önerilmektedir.
Apiterapi, bal arısı tarafından üretilen arı ürünlerinin insan sağlığına faydalı olması adına kullanılma yöntemi olarak adlandırılabilir. Bu ürünler birkaç hastalığın tedavisinde iyileştirme amaçlı olarak kullanılır. Özellikle uzak doğu ülkelerinden başlayarak tüm dünya üzerinde yaygınlaşan arı ürünleri ile tedavi biçimi en başta Japonya, Kanada, ABD gibi ülkelerde hızlı bir şekilde faaliyet göstermekte olup apiterapi adına merkezler ve dernekler kurulmaktadır. 
Apiterapi Hangi Hastalıklara Karşı Etki Göstermektedir?
Arı ürünleri insan sağlığı açısından oldukça etkili olup başta kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, zihinsel gelişim gibi durumlarda tıp uygulamalarına tamamlayıcı bir nitelik kazandırmaktadır. Gata Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tanyüksel apiterapi hakkında şunları söylemiştir: ‘’ Sağlıklı yaşamı destekleyici özelliği bulunan apiterapi aynı zamanda kronik rahatsızlara karşı da tedaviyi destekleyici özellik taşımaktadır.’’ Sağlık bakanlığı tarafından onay alan arı ürünleri hem hastalıkları önleyici ve hem de tedavi edicidir. Bal ürünü mide ve bağırsak hastalıklarına karşı çok etkili olmakla birlikte Kemoterapi ve radyoterapi hastalarına da destek vericidir. Antioksidan olarak gıdalar arasındaki en önemli ürünlerden birisi de propolis olarak değerlendirilmektedir. 
Ari zehiri tedavisi Nasıl Uygulanır?
Arı iğnelerinin medikal anlamda kullanılması söz konusudur ve bir nevi apipunktur olarak nitelendirilebilir. Arı cımbızla alınarak arının iğnesi yaklaşık 10 dakika kadar vücutta bırakılır. Ancak bu tedavi yapılmadan önce kesinlikle arı zehri alerji testinin yapılması gereklidir. Arı zehri bel soğukluğu, tüberküloz gibi rahatsızlıklarda kullanılmamalıdır. 
Arı Zehrinin Faydaları
Arı ürünleri arasında dünyada özel olarak üretimine başlanan arı zehri rahatsızlıkların birçoğunu tedavi etmesi nedeniyle özellikle tıp alanında da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Arı zehri kan dolaşımını artırıcı, bakterileri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyonu düşürücü etkilere sahip olmakla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirici, eklem romatizmalarını iyi eden, kronik kas ağrılarına karşı etkili olan, böbrek rahatsızlıklarına karşı başarılı sonuçlar veren değerli bir üründür.

Propolis İle Yapılan Tedavi
Çok eski çağlarda Yunanlılar tarafından keşfedilen, doğal antibiyotik özelliği taşıyan, vücuda alınması gereken yaklaşık 20 adet besini bünyesinde barındıran bir üründür. Propolisin antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri bulunmaktadır. Tıp alanında ve biyokozmetik alanlarında kullanımı yaygın bir üründür. Yapısında yer alan flavonoidler kalp damar rahatsızlıkları ve sistemi üzerinde oldukça etkili olmakla beraber, kan dolaşımını düzenleyici, ülseri tedavi edici, halsizliğe karşı oldukça etkili olan bir üründür. Kaynakların birçoğunda düzenli olarak tüketilmesi halinde solunum ve sindirim sistemini düzenleyerek hastalıklara karşı savunma gerçekleştirdiği söylenmektedir. Zararlı bakterileri yok edici ve yararlı bakterilere karşı olumsuz etki yaratmayan bir üründür.

APİTERAPİ ÜZERİNE YAPILAN ÇALIŞMALAR tıklayınız
Blogger tarafından desteklenmektedir.