Anzer’de Arıcılık ve Anzer Balı

Anzer’de Arıcılık ve Anzer Balı

Rize iline 90 km uzaklıkta olan ve rakım olarak 3000 m yükseklikte bulunan bölge Rize bölgesinin en yüksek yaylası olması nedeniyle iklim şartları da diğer yaylalara nazaran daha farklıdır. Yayla da doğal çiçekler haricinde başka bir bitki yetişmemektedir. Yabancı ülkelerden bu yaylaya gelen botanikçilerin yapmış oldukları araştırmalara göre dünya üzerindeki 450-500 çiçek arasında 80-90 adet endemik çiçeğin sadece anzer yayılasında yetiştiği ispatlanmıştır. 

Anzer yaylasında kış mevsimleri soğuk ve karlı, yaz mevsimleri kısa yağışlı ve soğuk olması nedeniyle bal üretimi hava şartlarına göre değişim arz etmektedir. Örnek verilecek olursa çiçekler ilkbahar aylarında yağmur ile beraber değişik flora çeşitlerine göre açmakta ve yaz aylarında da havanın sıcak olması ile Anzer balı verim oranı artış göstermektedir. Ancak yaz aylarında bal üretim dönmelerinde soğukların artmasıyla beraber üretim oranında düşüş olmaktadır. Anzer bölgesinde tercih edilen arı ırkı ise Kafkas arısıdır. Kafkas arısı diğer arı ırklarına nazaran soğuklara karşı daha dayanıklıdır. Az bal ile kışlama yeteneğine sahip olan bu arılar uysal olmaları, arı ırkları arasında en uzun dile sahip olmaları, verimi yüksek olması, oğul eğilimin az olması gibi olumlu özelliklere sahiptir. 


Anzer balı

Ülkemizde Rize İkizdere ilçesi Anzer yaylasında has endemik çiçek bitki türlerinden arıcılar tarafından Kafkas ırkı arısı kullanılarak üretilmekte olan bal adını yöreden alarak Anzer Balı olmuştur. Yaylada bal üretimi haziran ayı ilk haftasıyla birlikte başlayarak Ağustos ayında sona ermektedir. Ağustos aylarının ilk iki hafta içerisinde bal sağımı bitilir. Bal hasadı ise hava şartlarına bağlı olarak değişiklik arz etmekle birlikte verimi de değişkenlik göstermektedir. Anzer balı üretimi kimi yıllarda çok iyi olmakta, bazı yıllarda ise üretimi yok denecek kadar az olmaktadır. 


Anzer Poleni

Anzer yaylasında arıların birçok bitki çeşidinden aldığı çiçek özlerini kovanda yavru besleme ihtiyacını karşılamak amacıyla getirmiş oldukları ürüne Anzer poleni adı verilmektedir. Mineral, vitamin ve enzim olarak besin değeri oldukça yüksek olan anzer poleni diğer yayla polenlerine nazaran daha kalitelidir. Polen içerisinde yaklaşık olarak 18 çeşit amino asit, 10 farklı mineral madde, C,D ve E vitaminleri bulunuyor. Polen kaynaklarına göre değişiklik gösteren anzer poleninde ortalama %35 kadar karbonhidrat, %20 kadar su, %20 protein, %5 lipit ve %20 başka maddeler yer almaktadır.
Anzer ürünlerine ulaşmak isteyenler www.anzerbali.com sitesini ziyaret edebilir.

Blogger tarafından desteklenmektedir.