Ana Arı Yetiştiriciliğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?


Ana Arı Yetiştiriciliğinde  Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
Arıcılıkta verimli sonuçlar alabilmek için kovanda bulunan işçi arıların sayısına dikkat edilmesi gerekir. İşçi arıların sayı olarak yeterli olması, ana arının kalitesiyle doğru orantılıdır. Ana arı ne kadar kaliteli olursa işçi arılarda sayıca artar. Kovandaki en önemli unsur ana arıdır. Herhangi bir sebeple ana arı ölür ya da hastalanırsa, tüm kovan kısa zamanda yok olur. Ana arının yokluğu, diğer arılar tarafından fark edildiğinde tüm arılar yavaş çalışmaya başlar. Bu sebeple ana arı yetiştiriciliği oldukça önemlidir.
Ana Arı Yetiştirme Yöntemleri
Arı ırklarının ıslahı ve ana arıya ihtiyaç duyan arı aileleri için gerekli ana arıları yetiştirme yöntemleri şunlardır:
Larva Transfer İle Ana Arı Yetiştirmek: Ana Arı Memesi Nasıl Yapılır?
İlkbahar aylarında bir kovanda ana arı olmadığı anlaşıldığında hemen müdahale etmek gerekir. İyi durumda olan bir kovandan, larva haline gelmemiş taze yumurtaları olan bir çerçeve alınıp ana arı olmayan kovana taşınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu; taşıma işlemi sırasında, çerçeveyi rüzgâra ve soğuğa maruz bırakmamaktır. Kovanın beslenmesine de dikkat edilmesi gerekir. 3 ile 5 gün arasında kovan kontrol edildiğinde, işçi arılar tarafından yumurtalı hücrelerin bazı kısımlarının ana arı memeleri haline dönüştürüldüğü görülür. Yaklaşık iki hafta sonra yapılacak olan kontrollerde genç bir ananın çerçeve üzerinde dolaştığı görülür. Ana arı bulunmayan bir kovan için en pratik ana yetiştiriciliği yöntemi budur.
Yedek Ana Arı Bulundurmak
En sorunsuz ve yüksek verimli olan yöntem, yedek ana arı bulundurmaktır. Bu ana arı yetiştiriciliği yöntemi için “ruşet kovan” denilen küçük kovanlar bulundurmak gerekir. Ama bu kovanlarda arı kolonisini uzun süre yaşatmak çok zordur. Bunun için normal bir kovan bölme tahtasıyla dörde bölünür. Böylelikle arı kolonileri kışın birbirlerinin ısılarından faydalanmış olur ve kokuları aynı olacağı için birleştirildikleri zaman kavga etmezler.
Uçma Deliği
Tüm bölümler için kovanın diğer yüzüne bir uçma deliği açılır. Başka bir kovandan alınan çerçeveler bu bölmelere konur. Larva halinde olmama ve yumurtanın taze olmasına dikkat edilmelidir. Her bölme ayrı koloni olarak çalışacağı için kendilerine ana arı yaparlar. Bu şekilde üç veya dört analı tek bir kovan elde etmek mümkündür.

Bu kovanın beslenmesine ve sıcaklık durumuna dikkat edilerek kışa girmesi sağlanır. Bir sonraki ilkbaharda ana arı ihtiyacı doğduğunda yedek ana arılardan verilir. Burada dikkat edilmesi gereken; ana arısı alınmış olan bölüm diğer bölümle birleştirilmeli ya da yeni ana arı yapması sağlanmalıdır.

ana arının önemi tıkla
Blogger tarafından desteklenmektedir.