Varroa İle Kimyasal ve Biyolojik Mücadele Yöntemleri
Varroa mücadelesinde kimyasal, biyolojik kontrol ve dip tahtasından ayıklama yöntemleri kullanılmaktadır. 

1. Kimyasal Yöntemler

a) Formik asit uygulaması 

Formik asit uygulamasında asiti beze emdirme ve asidi kovana tüp ile koyma yöntemi olmak üzere iki yoldan da uygulayabiliriz. 

Kalın emici bir alarak bir enjektör içerisine 20-30 cc( ml) kadar formik asit koyularak bez üzerine dökülür. Bez çerçevelerin üzerine ya da kovan dibine koyulur. Çerçeve üzerine koymayı tercih etmekte iseniz %65 kadar kovan dibine koymak istiyorsanız ise % 85 kadar formik asit kullanınız. Asit buharlaştıkça varroalar ölecektir. Asitli bez kovana koyulduktan sonra varroaların dökülüp dökülmediğini ve arının da zarar görüp görmediğini sıklıkla kontrol ediniz. Arıların zarar görmesini önlemek için ise 10 saat sonrasında asitli bez kovandan alınmalı ve sıcaklığın yüksek seyrettiği havalarda kontrol etmeyi sıklaştırın. Bu yöntemi ilkbahar ve sonbahar aylarında ikişer kez olmak üzere bir yıllık sezonda dört kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Asidi bez ile kovana koyma ile birlikte kovana tüp koyarak ta varroa ile mücadele etmek mümkündür. Kovana asit koymak için özel gereçlere ihtiyacınız olacaktır fakat bulamıyorsanız 10 cc'lik enjektörleri de kullanabilirsiniz. Enjektörün içerisindeki lastiği çıkardıktan sonra lastik enjektör dibine doğru itilir. Altı kapalı olan bir tüp elde edildikten sonra enjektör içerisine 7-8 cc'lik formik asit koyulur. Enjektör iki çerçeve arasına düşmeyecek şekilde sıkıştırılır. Formik asit miktarına hava sıcaklığına bağlı olarak azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Gözlemlemeyi de ihmal etmemek gerekir. Arılar enjektörün ağzını sırlayarak kapatabilir ve bu sebepten kontrol edin. İlkbahar ve sonbahar aylarında 6 haftalık zaman diliminde uygulanabilir. 

B) Oksalit Asit Uygulaması 

Oksalit asit uygulaması yalnızca sonbahar aylarında ve kuluçkasız zamanlarda uygulanmaktadır. 1 litre su içerisinde 30 gram kadar kuru oksalit asit ya da 1 litrelik 1/1 oranında hazırlanan şurup içerisinde 35 gram kadar kuru oksalit asit eritilir. Enjektör vasıtasıyla her çerçeve aralığına 5 cc kadar damlatılır. Bu uygulama ise yavrunun olmadığı dönemlerde iki kez uygulanmaktadır. Şekerli şerbet ile elde edilen karışım aynı gün içerisinde kullanılarak tüketilmelidir. Bekledikten sonra şekerin yapısını bozar ve şerbet bozulur. 

Varroa ile biyolojik mücadele


Varroa ile kimyasal yolla olduğu gibi biyolojik mücadele yöntemi de söz konusudur. Ana arıyı nektar akımı başlamadan dört hafta öncesinde hazırlanılan ızgaralı çerçevenin içerisine koyulur. Ana arı dışarı çıkmadan yalnızca bu ızgaralı çerçeve içerisine yumurta atar. Sonrasında ise sırlanan kuluçkalar imha edilir. Gereksiz olan yumurtalar ile birlikte varroa da kovandan büyük ölçüde temizlenecektir. Varroanın çoğalma faaliyeti göstermekte olduğu tek yer yumurta gözüdür. Bu işlem haftada bir kez uygulanır. Nektar akım zamanında kuluçkadan çıkacak olan arılar yalnızca bal tüketeceğinden dolayı kovanda kalan balın tükenmesi de önlenmiş olur. 


Dip tahtasından ayıklama yöntemi: Bu yöntemi yalnızca dip tahtası sabit olmayan kovan biçimlerinde kullanabiliriz. Varroanın bir kısmı kullanılan ilaçlar nedeniyle ya da arıların birbirini temizlemesi sonucunda dip tahtasına dökülecektir ancak ölmeyebilirler. Bunlar tekrar arıya tutunmaması adına dip tahtasından temizlenmelidir. Dip tahtası üzerine 2 cm yüksekliğine elek teli koyulur ve bunun sayesinde arılar dip tahtası ile temas etmemiş olacak ve aynı zamanda varroaların tekrardan yukarı çıkması söz konusu olmayacaktır. Dip tahtası çekilerek üzerindeki varroalar yok edilmelidir.

Pudra Şekeri ile Varroa Mücadelesi:
5 kg kadar toz şekeri şeker imalatı gerçekleştirmekte olan herhangi bir yere götürerek pudra şekeri haline getirildikten sonra elek vb bir kap içerisine koyarak iki çıta arasına serperek dökülür. Bu yöntemi uyguladıktan sonra varroaların kovan diplerine döküldüğünü görebilirsiniz.

Kekik Yağı İle Varroa Mücadelesi:
20  ml kadar kekik yağı, 5 lt hazırlanmış olan şerbet içerisine iğne enjektörüyle birlikte 0,15 ml kadar alınarak şerbet içerisine karıştırılır. Kovanın güç durumu göz önüne alınarak 1-2 su bardağı kadar şerbetliklere 3'er gün ara ile 7 defa döküldüğünde faydasını görmüş olur. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.