Tarsim ile Arıcılık Sigortası
TARSİM ( TARIM İŞLETMELERİ HAVUZU) NEDİR?


Merhaba değerli tarım ve hayvancılık faaliyeti yürüten üreticilerimiz. Soframıza gelen birçok ürünlerin el emeği sizden geçtiği için ve insanın temel ihtiyacı olan gıda konusunun üreticileri sizler olduğundan dolayı tarım ve hayvancılık konusunda sizlere gereken bilgileri vermek istiyorum.


21 Haziran 2005 tarihi itibari ile 5363 Tarım Sigortaları Kanununun resmi gazetede yayınlanması ile birlikte TARSİM(Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.) tam anlamıyla ülkemizde faaliyet göstermeye başlamıştır. Tarım sigortaları kanununun yayınlanmasıyla beraber ülkemizde tarım sigortası faaliyeti gösteren kuruluşların ve sigorta sahiplerinin beklentileri üst seviyelere taşınmış ve sistem kendisini yüksek çıtalara ulaştırmayı başarmıştır. Bu oluşturulan sistemin altyapısı gereken koşullarda çalışması için yürürlüğe giren kanun hazine müsteşarları, Sigorta Genel Müdürlükleri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının ortak bir şekilde faaliyete geçmiş ve sistem geliştirilmiştir.


Bu konu ile ilgili illerde görev yapan bölge müdürleri veya çalışanlar toplantılar düzenleyerek çiftçileri bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Modern çiftçilik konusunda çiftçileri ileri seviyelere taşımak için organizasyonlar düzenlenmektedir. 31 ocak 2017 tarihinde Merzifon ilçe tarım müdürlüğünün düzenlemiş olduğu toplantıda Tarsim Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu Tarsim Sigorta uygulaması konularında çiftçileri bilgilendirmiştir. Yaşaroğlu’nun yapmış olduğu konuşmada devletin tarım sigortası yaptıran Tarsim üreticisinin zararını karşılamak amacıyla faaliyet gösterdiğini ve bu konuda gerekli olan çalışmaları gerçekleştirdiğini anlatmıştır. Çiftçilik yapan, arıcılık yapan, hayvancılık yapan bir çok üreticiyi ürünlerini sigortalatması konusunda bilinçlendirmiştir. Tarsim çiftçinin ürünlerini sigortalamakla beraber %60 civarlarında üreticiye devlet destekleri sunmaktadır. Bölge müdürü ayrıca üreticilerin ürünlerini sigortalaması ve poliçe konusu mevzusunda koşulları da sunmuştur. Tarsim yetkilileri de daima çiftçilik yapan veyahut hayvancılık faaliyeti ile uğraşan üreticileri ürünlerini sigortalaması konusunda teşvik etmektedir. Bugün insanlar uğraşmış olduğu her faaliyette sigorta konusunu önemsiyorken bunu tarım ve hayvancılık konusunda da dikkate alması gerekir. Sonuçta tarım ve hayvancılık faaliyeti doğa olayları ile iç içe yürütüldüğü için doğal afetler özellikle de çiftçiler açısından her zaman risk ve tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle Tarsim yetkilileri ‘’ ürünlerinizi sigortalayın alın teriniz boşa gitmesin’’ sloganıyla üreticilerin sigorta konusunda önem vermesi gerektiğini arz etmektedir.


Blogger tarafından desteklenmektedir.