Propolisin Kullanım Alanları ve Tüketilmesi

İşçi arılar tarafından üretimi gerçekleştirilmekte olan ve reçinemsi bir maddeye sahip olan propolisin kovanın çatlaklarını ve boşluklarını kapatmak adına arılar tarafından kullanılmaktadır. İnsanlar aracılığı ile kullanım şekli ise bal kadar eski tarihlere kadar dayanmaktadır. Son yıllarda arı ürünlerinin çeşitlerinin artması ve bu çeşitlilikte her birinin ayrı ayrı ne denli ölçüde ve hangi alanlarda kullanıldığı hakkında birçok çalışma yürütülmektedir. Propolis hakkında yapılmakta olan biyolojik çalışmalar ise bilim adına daha önemli ve ilgi çekici bir hal alarak propolis ürünlerinin üretim aşamaları ve farklı alanlarda üretilmesi ile karşılaştırılması adına kimyasal bileşim analizleri hız kazanmaktadır. Özellikle propolis standardizasyonları ve pratik alandaki uygulamalar ile ilgili çalışmalar bilgi verici bir nitelik taşımaktadır.

Bazı alerjik sebeplerden ötürü propolis insanların bir kısmında astıma neden olmaktadır. Propolis fiziksel bakımdan sarı renk ile kahverengi renk arasında değişmekte olan bir materyaldir. 30 derecelerde yumuşak ve yapışkan, 60 derecelerde sıvı, 100 derece ve üstünde erimeye başlayan bir üründür. Ham bir propolis %50 oranında reçine %30 oranında bal mumu, %10 oranında yağ, %5 oranında organik ve inorganik bileşiklere sahip olabilmektedir. Biyolojik yapı olarak fenolikler, flavonoidler, fenolik asit, ester, lignin türü maddelerden meydana gelmektedir. Bakteri mantar ve virüsleri öldürücü etkisi ile birlikte antioksidan özellik taşıdığı bilinmektedir. Diğer taraftan antitümör, antimikrobiyal, antiinflamatuar özellikleri ile yapılan birçok testlerde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Aids ile birlikte birçok patojenlere karşılık olarak geniş spektrumlu anti mikrobiyal aktiveler gösterdiği saptanmış, ağız enfeksiyonlarını iyi ettiği gözlemlenmiş ve cerrahi yaraların iyileşmesine katkıda bulunduğu ortaya koyulmuştur. Yaralı olan ağaçların enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili olmakla birlikte böcek ve akarların öldürülmesine yardımcı olmaktadır. Bal mumu güvesinde de etkili olduğu test edilmiştir. Katı halde sıvı halde ve toz preparat halinde tüketilmektedir. Propolisin saf ve doğal olmasına dikkat etmek gerekir. Özellikle şehir kenarlarına yakın yerlerde yer alan arılıklara arılar yollardan asfalt taşıyarak bunu propolis olarak kovanda kullanabilir. Bu gibi durumlar göz önüne alınarak propolisin güvenilir yerlerden temin edilerek tüketilmesi gerekmektedir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.