Petek Güvesi ve Mücadele Yöntemleri

Petek Güvesi

Petek güvesinin büyük ve küçük olmak üzere iki cinsi yer almaktadır. Büyük olanı geceleri kovan deliğinden içeriye girip yumurtalarını bırakmaktadır. Petek güvesinin en zararlı dönemi kurt dönemi olmaktadır. Kurtlar petekler içerisine girip bal ve polen tüketirler. İçeride gezmiş olduğu yerlerde ağ örerek devam ederler. Özellikle kararmış olan peteklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Genel olarak daha çok zayıf kolonileri tercih etmesinden dolayı kolonilerin devamlı güçlü tutulması gereklidir.

Kovanlarda eğer güveli petekler ile karşılaşırsak güve ağlarının bulunduğu kısımları kesip imha etmeliyiz. Eğer güveler kovana hâkim olmuş ise de hızlı bir şekilde bu kovanlar arılıktan alıp uzağa götürülmelidir. Kovanların uçuş deliği haricinde sağlamlığı kontrol edilmeli ve onun dışında yarık ve çatlakların olmamasına özen gösterilmelidir. Petek ile kimyasal mücadele yöntemi söz konusu değildir. Zira bazı kaynaklarda kükürt ile mücadeleden bahsedilse de bu tür yöntemler peteklerde kalıntı bırakabileceğinden dolayı arı ve insan sağlığını tehlikeye atacağından uzak durulması gerekir.

Kabartılmış olan ve özellikle polenler bulunan petekler süzüldükten sonra petek güvesinden korumak için en etkili yöntem derin dondurucularda bekletmek olur. Dondurucu soğuklar güvenin hangi dönemi olursa olsun onları öldürür. Kabartılmış olan petekleri derin dondurucuda bir gün boyunca bekletirsek bahara kadar güve ile karşı karşıya kalmamış oluruz. Derin dondurucuya koyulmuş olan petekler ile diğer petekler aynı yerde muhafaza edilmemelidir. Aksi takdirde dondurulmamış olan peteklerde yer alan güveler kelebek haline gelir ve o peteklere de yumurta atabilir.

Mum güvesi ile mücadele yöntemleri arasında peteklerin naftalinle saklanmasından, metil bromit kullanımına kadar birçok yöntem söz konuşur. Ancak kimyasal ilaçların kullanımı kalıntı problemlerine neden olmakta ve insan sağlığı konusunda problem teşkil etmektedir. Özellikle naftalin bal mumu içerisine nüfus ederek kalıntı bırakır. Bununla birlikte arıcıların bazıları ceviz yaprağı vb. yöntemler ile petekleri muhafaza ettiklerini söylemektedir. Ceviz yaprakları çıtalar arasına koyularak bazı arıcılar mücadele ettiğini söylemektedir. Ancak kesin yolla alınan netice derin dondurucuda muhafaza etme yöntemidir. Mum güvesi ile ilaçlı mücadele söz konusu değildir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.