Meşe Balı ve Faydaları
Koyu ve kıvamlı bir bal olan meşe balının aroması diğer çiçek ballarından farklılık göstermektedir. İçerisinde ise yoğun miktarda antioksidan bulunmaktadır. Meşe ağaçlarında sıcaklığın ve nemin artmasıyla beraber öz suyu yaprakların terleme göstermesi sonucunda açığa çıkan tatlı sıvıdır. Marmara bölgesinde arılar tarafından toplanarak ve meşe ormanlarındaki nektar ve polenlerin bir araya gelerek oluşmuş olduğu baldır.

Meşe balı fenolik bileşikler yönüyle çok zengin olduğundan ötürü diğer ballara göre 5 kat daha fazla antioksidan özelliği göstermektedir. Meşe balının vücudu savunma gücü oldukça yüksektir. Meşe ağaçlarının salgısı ile üretilen meşe balı emsallerine nazaran değeri yüksektir. Birçok faydasının bulunmasına karşılık üretimi oldukça sınırlıdır. Üreticiler ve tüketiciler bu konuda henüz bilgi sahibi değildir.

Meşe balının birçok faydası bulunmaktadır. Vücudu hastalıklara karşı korur ve hastalık halinde vücudun hızlı bir biçimde kendini toparlamasını sağlar. Öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Balgam söktürücü etkisi vardır. Astım ve bronşit hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Yaraların hızlı bir biçimde iyileşmesini sağlar. Bakteri ve mantar oluşumunu önler. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Mide spazmlarını rahatlatır. Cilt hastalıklarına iyi gelir. Kalbin güçlenmesini sağlar. Unutkanlık sıkıntısı çekenler için zekaya faydası oldukça yüksektir. Gün içerisinde çok yorgun bitkin ve halsiz hissedenler tüketmelidirler. Kasların enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.