Kraliçe Arının Özellikleri ve Diğer Arı Bireylerinden FarklarıKraliçe arısını diğer arılardan ayıran özellik larva dönemi itibari ile başlamaktadır. Kraliçe arı farklı özelliklere sahip bir bölgede yetiştirilmektedir. Kraliçe arının yaşam evresi petekten aşağıya doğru sarkmakta olan özel bir biçimde hazırlanmış olan bir alanda geçmektedir. Bu özel alan ana arının diğer arılara nazaran daha büyük çapta olması sebebi ile normal petek hücrelerinden daha büyük bir biçimde yapılmaktadır. Kraliçe arının meydana gelmesini sağlaya yumurta, işçi arıların da meydana geldiği yumurtadır ancak 6.gün itibari ile larva dönemi beslenmesinin farklı olması nedeniyle kraliçe arı fiziksel özellikleri bakımından farklı özelliklere sahip olmaktadır. Diğer işçi arılar yalnızca 3 günlük periyotta arı sütü ile beslenirken kraliçe arı larva dönemi boyunca arı sütü ile beslenmektedir. Kraliçe arının tüketmiş olduğu arı sütünün içeriği ve miktarı da özeldir. Larva süresi boyunca an arı yaklaşık olarak 10 mg kadar arı sütü tüketmekte iken diğer arılar yalnızca 3 mg kadar arı sütü tüketmektedir. Beslenme farklılığının sonucunda ise morfolojik olarak birbirinden farklı iki arı bireyi meydana gelmektedir. 

Ana arı görünüş itibari ile öbür arılardan farka sahiptir. Örnek verilecek olursa işçi arılar ana arı gibi dişi arılar olsalar dahi yumurtalık bölümleri fazla gelişmemesinden dolayı kısırdırlar. Kraliçe arının kafa ve gövde kısmı işçi arılara nazaran çok büyük olmamakla birlikte çene kemikleri de bal mumu hücrelerini oluşturmak için uygun değildir. Kraliçe arılar beslenme açısından farklılığa sahip olduğundan ötürü de 4-5 yıl ömre sahiptirler. 16 gün sonrasında pupasından çıktıktan sonra erkek arılara göre uzun ve işçi arılara göre büyük bir yapıya sahiptir. İşçi arılar bütün ihtimallere karşılık olarak bir adet değil birkaç adet kraliçe arı yetiştirmektedirler. Mevcut olan ana arıya zarar gelmesi halinde ise yeni bir ana arı yetiştirmeye koyulurlar. Yeni kraliçe arı ise ilk etapta petekleri dolaşarak rakip ana arılar var ise onlarla savaşmaktır. Eğer yumurtasından çıkmamış olan ana arı adayları mevcut ise onları da imha etmektedir. Alt çenesi ile ana arının pupasının bulunmuş olduğu hücreyi yırtıp içindeki rakibini soktuktan sonra diğer işçi arıların imha etmesi için önlerini açmaktadır. 

Eğer kovan içerisinde iki ana arı karşı karşıya gelir ise birbirleri ile savaşarak mücadele içerisine girmektedirler. Sokulan taraf ölmektedir. Bu aslına bakılacak olursa kovan içinde sık sık karşılaşılmakta olan bir olay değildir. Nedeni ise eğer ana arı çok yaşlanmış ve kovandan henüz gitmemiş ise kraliçe arıların karşı karşıya gelmesi söz konusu olacaktır. Aslında genelde yeni ana arı çıktığı süreçte eski ana arı kovanı terk etmiş olmaktadır. Kovan içerisinde disiplin sağlanacak ise bir kovan içerisinde yalnızca bir tane kraliçe arının olması söz konusudur. 

Kovanda yeni çıkan ana arı çıkar çıkmaz eski ananın görevlerini hemen üstlenemez. Nedeni ise henüz çiftleşme uçuşuna çıkmadığından dolayı yumurta atmaya başlamaz. Ana arı doğduktan yaklaşık bir hafta sonra çiftleşme uçuşuna çıkmaktadır. Çiftleşme uçuşunu gerçekleştirmeden evvel kraliçe arı kovanın için dolaşarak kovan kapısına gitmeye başladıktan itibaren çevreyi tanıma adına kısa mesafeli uçuşları gerçekleştirmektedir. İlk başlarda 1-2 dakika süren bu uçuşlar ilerleyen günlerde uzamaktadır. Kraliçe arının çiftleşmesi ise çiftleşme uçuşuna hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda yaklaşık olarak 12-13 erkek arı ile çiftleşmesi şeklinde meydana gelmektedir. 


Blogger tarafından desteklenmektedir.