Kovandaki Isı Dengesini Arılar Sağlar
Arı kovanları göz önüne alındığında 35 derecelik değişmeyen ısı söz konusu olmaktadır. Arılar vücut sıcaklıklarında değişiklik yapmaz ve daima sabittir. Bu sebepten dolayı kovan içi sıcaklık ile vücut sıcaklığını dengelemede sorun yaşarlar. Fakat hareket halinde olmaları sonucunda ise kovandaki ısı dengesini sağlamış olurlar. İşçi arının kovan içerisindeki görevlerinden belki de en kritik olan kovan ısısını optimal düzeyde ayarlamak olacaktır. Dışarıdaki ısı kaç derece olursa olsun kovan ısısını kontrol altına alır. Bahar sonundan sonbahar ayına kadar kovan ısısı ortalama 35 derecede korunmaktadır. Bal arıları ısı değişimlerinden etkilenir. Bal mumunun üretilmesi, bal oluşumu vb. işlemlerin gerçekleşmesi için belirli bir sıcaklığın olması gerekmektedir.

Kovandaki ısı değişimlerden en fazla yavru arılar etkilenmektedir. Bu sebepten dolayı kuluçkaların sıcaklığına çok dikkat ederler. Gün içerisinde meydana gelen sıcaklık değişimlerine göre arılar kovan ısısını dengede tutmak adına çalışmalar gerçekleştirir. Örnek verilecek olursa soğuk bir sabahta işçi arılar petek etrafında küme yaparak vücut sıcakları sayesinde yumurtaların ısınmasını sağlar. Gün boyunda hava sıcaklıkları artmaya başladığında bu küme dağılmaya başlar. Sıcaklık eğer fazla bir şekilde artmaya başlar ise de kanatları ile içerisinin serinlemesini sağlarlar.

Hava sıcaklıkların aşırı sıcak gittiği günlerde ise arılar daha şiddetli soğutma yöntemleri kullanmaktadır. Tarlacı arılar yiyecek toplama yerine yakındaki su kaynaklarına giderek kovandaki kuluçka hücrelerine su taşırlar. Bu suyu kuluçkaların üzerine serpip kanatları ile hava akımı sağlayarak bu sistem sayesinde kovan ısısını dengelerler. Bu konu hakkında yapılan bir çalışmada hava sıcaklığının 50 dereceyi gösterdiği bir gün içerisinde kovan tam güneşin alnına koyulduğunda arılar sürekli kovan içerisine su taşıdığı ve içerideki sıcaklığı 35 derecede sabitledikleri görülmüştür.

Kış aylarında ise kovan ısısı düştüğü zaman arılar birbirlerine kenetlenerek küme oluşturmaktadır. Kümenin kalınlığı ise soğukluk derecesinin değişimine göre 3-7 cm arasında değişim göstermektedir. Ana küme içerisinde yer almayan arılar ise iç tarafta bulunurken çok sıkışık bir vaziyette değillerdir. Bu arılar sürekli hareket halinde olarak dışarıda yer alan arılar için ısı açığa çıkarmaktadır. Daha fazla ısı oluşturmak için ise daha fazla hareket halinde olurlar. Dışardakiler ise büzülerek vücutlarının soğuğa karşı daha az temasta olmasını sağlamaktadır.

Küme dışında bulunmakta olan arılar, karınlarına depolamış oldukları besinin belirli bir süre sonrasında bitmesi sonucunda iç kısımdaki arılar ile yerlerini değiştirirler. Arılar arasında bu değişimin yaşanması ile birlikte gerekli olan sıcaklık ortamı sağlanmış olur. Dışarısı -35 derece olsa bile kovan ısısını 35 derecede tutabilmektedirler.Blogger tarafından desteklenmektedir.