Karakovan Balının Üretim Biçimi
Topraklarımızda yüzyıllardan beri şifa olarak üretilmeye devam eden bal ürünü karakovan biçiminde üretildiği takdirde daha fazla alıcısı olmaktadır. Karakovan balını üretirken kovana ve arılara üretim sezonu boyunca hiçbir şekilde müdahale edilmez. Kovan malzemesi ise tamamen doğadan ve doğal ürünlerden elde edilmektedir. Bal arıları karakovanlara kendi peteklerini örerler ve bu nedenden ötürü ise ayrı bir tadı, lezzeti olduğundan ötürü farklı değeri olmaktadır.

Bu kovan silindir biçiminde hazırlanır ve ön kısmına normal kovanlardaki gibi arıların giriş çıkış yapabilmesi için ise kapak konulur. Bal sezonu boyunca ise kapak açılmaz ve kovan içinde karanlık bir ortam sağlanmaktadır. Kovan biçiminde çok yaygın ve sağlıklı olanı ise sepet kovanlar olarak bilinmektedir. Söğüt ya da kavak ağaçlardan elde edilen malzemelerden örülerek sepetler elde edilmektedir. Sepetin dış kısmı ise çamur vb. ürünlerle ile sıvanmaktadır. Yine aynı şekilde sepet değil de bazı kütüklerde karakovan olarak kullanılmaktadır. Karakovan üretimi Anadolu da yaygın bir biçimde üretilmeye devam etmektedir. Yaylalarda arıcılık yapanlar özellikle bu kovanı çok fazla kullanılmaktadırlar.

Karakovan balı hikayesi ise söğüt ve kavak ağaçlarının kullanılması ile başlamaktadır. Ağaçların dalları kesildikten sonra dallardan ince bele sahip olan sepetler örülmektedir. Sepet kovan biçimini alması için ise dış kısmı ineklerin tezekleri ve toprakların karışımı ile elde edilen harçla sepet etrafı sıvanır. Sepet eğer hayvan gübresi ile sıvanırsa taşınması bakımından kolaylık sağlamaktadır. Bu harcın en büyük özelliği ise kış soğuklarından kovanı sıcak tutar ve yaz sıcaklarından ise serin ortam sağlayarak arılar nemden korunmaktadır. Genelde sepetlerin yapımı yaz sonlarında olmaktadır.

Sepetleri en uygun zemine yerleştirmek adına düz bir zemin ve arıların alanı iyi bir biçimde görebileceği yerlere koymak gerekir. Genelde yayladaki arıcılar bu sepet kovanları kekik ve gevenlerin yoğun ve yakın olduğu yerlere koymaktadır. Arılar ise peteklerini sepetin üstünden altına doğru sıralı bir biçimde örmektedir. Kendilerine giriş çıkışın kolaylığı açısından ise sepetin iç bölümünde bazı boşluklar bırakıyorlar.

Üretim sezonu boyunca yaz sezonunda kovan içi açılmadığından ötürü arıların hastalığa yakalanma ihtimali göz önünde bulundurularak yakın bölgelerdeki kekikler toplanarak körük içerisine koyulur ve arılara duman verilir. Kış döneminde ise arıların üşümemesi adına rutubetin önlenmesi düşünülüyor. Ancak eğer arı kendi iklim bölgesine uyum sağlamış ise çok fazla sorun teşkil etmez. Karakovan balları tamamen doğal ortamlarda üretildiğinden ötürü şifa kaynağı ve değeri çok yüksek olan bir üründür. Romatizması olanlara, soğuk algınlıklarına, mide ve bağırsak hastalıklarına karşılık bir ilaç niteliği taşıyan bir üründür.

Blogger tarafından desteklenmektedir.