Karakovan Balı ve Faydaları
İlkel arıcılık yapıldığı dönemlerde yaygın bir şekilde kullanılan, herhangi bir ağaç kütüğünün içi oyularak ve iki tarafının da bir tıpa vasıtası ile kapatılması ya da eskiden yaygın olan ve hasırlardan örülen sepetlerin huni biçimde örülerek ve dış kısmının tezek, çamur gibi şeylerle sıvanmasıyla elde edilen kovan türüne kara kovan, bu kovandan elde edilmiş bala ise karakovan balı adı verilmektedir. Hala günümüzde bu şekilde bal üretimi Karadeniz bölgesinde yaygın bir biçimde devam etmektedir. Ancak yapılması zor ve elde edilecek olan verimin düşük olması ve istenilen değerin elde edilememesi endişesi ile bu tarz karakovan balı üretimi günümüzde pek gerçekleşmemektedir.

Karakovan balını diğer ballardan ayıran en önemli özellik ise insan eli değmeden ve hiçbir şekilde besleme ilaçlama yapmadan üretilmiş olmasıdır. Karakovan balının kalitesini etkileyen unsurlardan birisi de içerisindeki floranın çok çeşitli ve zengin olmasıdır. Özellikle kaçkar dağları doğal ortam olduğundan ve flora bakımından çok zengin olduğu için oldukça ünlüdür. Kaçkar dağlarında karakovan balı üretimi oldukça yaygındır.

 


Her ne kadar bu balın ve üretim biçiminin yerini tutmasa da teknik arıcılıkta günümüzde arıcılar çıtalara petek takmayarak, kasnaklar vasıtasıyla kara kovan balı üretmektedir. Tabi bu balında kendine göre diğer petek ballarına göre bir kalite üstünlüğü söz konusu olabilir. Sonuçta petekler taze ve doğal haliyle arılar tarafından örülmektedir. Kasnak şekliyle üretilen karakovan balının diğer petek ballara göre değeri biraz daha yüksektir.

Karakovan balı faydaları

  • Ağrı ve sancıları bulunanlar açısından bir şifa kaynağıdır. 
  • Ağız yaralarına iyi gelir.
  • Akciğer rahatsızlıkları ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir.
  • Bağırsak iltihabı, kas ağrıları, baş ağrısı ve bel ağrısına karşı etkilidir. 
  • Sinir ve beyin hastalıklarına karşı kullanılmasının yanı sıra cilt hastalıkları ve lekelerin giderilmesi, damar sertliği, cinsel fonksiyonların artması, kalp hastalıkları gibi rahatsızlarda kullanılmaktadır.
  • Sedef hastalığına karşı oldukça etkili olduğu kanıtlanan bir üründür.
  • Astım, bronşit, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleri olanların günlük olarak tüketmesi önerilir. 
  • Halk arasında uzun yıllardan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.
  • Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik çekenlere dinçlik kazandırır. 
  • Gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir.

AKASYA BALI VE FAYDALARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ

AKASYA BALI

Blogger tarafından desteklenmektedir.