İşçi Arıların Yaşam Süresi Boyunca Kovan İçi Faaliyetleri
İlk dönem: Kuluçka Temizliği

İşçi arılar doğar doğmaz ilk etapta kovan içerisindeki işlere destek vermeye başlamaktadır. İlk doğan arılara iş öğretici ve yol gösterici kimse yoktur. Yumurtalarından çıktıktan itibaren kendileri görevlerini doğuştan bilirler. Her bir arı bireyinin kendine ait görevi bulunmaktadır. Herhangi bir kargaşa yaşanmadan binlerce arı birbirine uyum sağlayarak kovan içerisindeki düzeni sağlamaktadır. İşçi arının birinci görevi ise kovan içerisindeki temizliği gerçekleştirmektedir. Kendi pupasından çıkan işçi arılar öncelik olarak çıkmış olduğu hücreden başlamak suretiyle iki gün boyunca kuluçka hücrelerini temizlemektedir. Ana arı sürekli olarak yumurtlama faaliyeti içerisinde olduğu için her zaman yeni hücrelere ihtiyaç duyacaktır. Bu sebepten ötürü hücreler boşalır boşalmaz temizlenerek yeni yumurtalar için uygun ortam sağlanır. İşçi arılar temizlenecek olan her bir hücre içerisinde dakikalarca kalarak hücre duvarlarını özenli bir biçimde temizlemektedir. İlk iki günü temizlik ile geçirdikten itibaren kovanı tanıma amaçlı içeride dolaşmaktadır. 

Dönem 2: Larva Bakıcılığı

3.gün itibari ile işçi arılar artık yeni doğacak olan arıların yani larvaların beslenmesini sağlamaktadır. Larva bakımının çok özenli bir şekilde yapılması gereklidir. İşçi arılar tarafından binlerce arı larvası hiç karışıklık yaşanmaksızın düzenli bir şekilde beslenmektedir. Gün içerisinde işçi arılar tarafından ziyaret edilen larvalar özenli bir biçimde bakıma tabi tutulur ve ilerleyen zamanlarda nasıl bir görev alacağı gibi konular göz önüne alınarak beslenme listesine uyulmaktadır. Larva bakımı yaşlarına göre iki aşamadan meydana gelmektedir. 

1. aşama: işçi arılar hayatlarının 3-5. Günlerini larvalar arasında 3. Gününü doldurmuş olanları beslemekle geçirmektedir. Polen ve bal karışımı sonucu elde edilen arı ekmeği ile beslenmektedirler. 3 günlük olmayan larvalar arı ekmeğini sindirememesinden dolayı farklı şekilde beslenmektedir. 

2. aşama: yumurtadan çıkan larvaların beslenmesi için işçi arılar tarafından salgılanan arı sütü gereklidir. İşçi arılar 6.gün itibari ile başlarının üstünde yer alan bezler faaliyete geçer. Bu organ sayesinde arı sütü salgılanmaktadır. Bu arı sütü ile ilk üç günlük larvalar beslenmektedir. Eğer larva kraliçe arı olacak ise her zaman bu salgı ile beslenmektedir. Eğer işçi arı olacak ise ilk üç gün arı sütü ile beslenir ve sonrasında arı ekmeği ile beslenir. 

Dönem 3: İnşaat İşçisi Arılar

İşçi arılar yaşamlarında 10. Güne geldikten sonra kovanın dışarısına çıkmaya başlayarak çevre adına bilgi sahibi olmaya başlar. Bal mumu bezleri olgunlaşmaya başlar ve 12. Günden sonra bal mumu üretebilecek duruma gelmektedir. 12 günlük işçi arılar artık petek örmeye hazır hale gelmektedir. Bundan sonrasında ise yavru besleme görevini bırakırlar. 

İşçi arılar tarafından bu dönemde yapılan başka bir iş ise kovan temizlenmesidir. Kovanın sağlıklı olması açısından hücreden yeni çıkmış arının hücredeki kalıntıları, kovan içerisinde ölmüş arıları, işe yaramayan petek kalıntılarını dışarı atmaktadırlar. Fakat kovan içerisinde bulunan şeyler taşınamayacak halde ise bunları propolis ile kaplamaktadırlar. 

Propolis ise ağaçlardaki yapışkan tomurcuklardan alt çeneleri ile kemirilen reçineyi ağız salgıları ile üretmiş oldukları üründür. Sonrasında ise üretilen bu ürün arka ayaklarında yer alan keseciklere yerleştirip kovana taşımaktadırlar. Blogger tarafından desteklenmektedir.